Martingale alban

From Binary options wiki

Faqja kryesore

Hyrje në opsionet binare

Bazat e opsioneve binare

Konceptet kryesore

Llojet e opsioneve binare

Tregtimi i opsioneve binare

Regjistrimi në platformë

Hapja dhe mbyllja e tregtimeve

Treguesit dhe analiza e tregut

Brokerat e opsioneve binare

IQ Option Pocket Option Olymp Trade Binomo Expert Option

Strategjitë e opsioneve binare

Martingale alban

Analiza e qirinjve

Strategjia e trendit

Strategjia e shkallëve

Sinjalet dhe robotët për opsionet binare

Llojet e sinjalit

Përshkrimi i robotëve

Renditja e robotëve

Komuniteti i tregtarëve të opsioneve binare

Forume alban

Blog alban

Mediat sociale alban

Artikujt e opsioneve binare

Lajme dhe rishikime të tregut

Intervista me tregtarë të suksesshëm

Artikuj tutorial dhe video mësimore

Pyetjet e bëra më shpesh


Martingale është një strategji popullore e opsioneve binare që përfshin dyfishimin e madhësisë së një tregtie pas një humbjeje në një përpjekje për të rikuperuar humbjen e mëparshme dhe për të fituar një fitim. Kjo strategji bazohet në parimin e probabilitetit dhe supozon se një tregtar mund të vazhdojë të dyfishojë tregtinë e tij derisa të fitojë përfundimisht, në të cilën pikë ata do të rikuperojnë të gjitha humbjet e tyre dhe do të gjenerojnë një fitim.

Ideja bazë e strategjisë Martingale është rritja e madhësisë së tregtisë pas çdo humbjeje, me shpresën se përfundimisht do të bëhet një tregti fituese. Për shembull, nëse një tregtar vendos një tregti prej 10 dollarësh dhe humbet, ai më pas do të vendosë një tregti prej 20 dollarësh në përpjekjen tjetër. Nëse humbasin përsëri, tregtia tjetër do të jetë për 40 dollarë, e kështu me radhë.

Strategjia Martingale kërkon disiplinë dhe një sasi të konsiderueshme kapitali për të qenë i suksesshëm. Tregtarët duhet të jenë të gatshëm të vazhdojnë të dyfishojnë tregtitë e tyre pas çdo humbjeje derisa të fitojnë përfundimisht. Kjo mund të jetë e rrezikshme, pasi një varg humbjesh mund të shterojnë shpejt llogarinë e një tregtari.

Për të zbatuar strategjinë Martingale, tregtarët duhet të vendosin një numër maksimal të tregtimeve që janë të gatshëm të bëjnë me radhë përpara se të ndalojnë. Për më tepër, tregtarët duhet të konsiderojnë vendosjen e një sasie maksimale të kapitalit që ata janë të gatshëm të rrezikojnë në secilën tregti.

Në përgjithësi, strategjia Martingale mund të jetë një qasje e rrezikshme, por potencialisht fitimprurëse për tregtimin e opsioneve binare, dhe është e rëndësishme që tregtarët të marrin parasysh me kujdes rreziqet dhe përfitimet përpara se të zbatojnë këtë strategji.


الفئات (الأقسام) في موقع ميدياويكي حول الخيارات الثنائية, 二元期权, बाइनरी विकल्प, opções binárias,binêre opsies , tùy chọn nhị phân , δυαδικές επιλογές, ორობითი ოფციები, binære optioner, ongakhetha kanambambili , אופציות בינאריות,


Albanian - opsionet binare Amharic - ባይነርየ ምረጥዎች Arabic - الخيارات الثنائية Armenian - 2 նիշանոց ընտրանքներ Azerbaijani - ikili seçimlər Bengali - বাইনারি অপশন Bosnian - binarne opcije Bulgarian - бинарни опции Cebuano - binary nga mga opsyon Chamorro - saina binåriu Chinese (Simplified) - 二元期权 Chinese (Traditional) - 二元期權 Croatian - binarne opcije Czech - binární opce Danish - binære optioner Dutch - binaire opties English - binary options Esperanto - binaraj opcioj Estonian - binaarsed valikud Fijian - veitikina vakadua Filipino - binary na mga pagpipilian Finnish - binäärioptiot French - options binaires Georgian - ბინარული ოფციები German - binäre Optionen Greek - δυαδικές επιλογές Hawaiian - koho piliokaʻa Hindi - बाइनरी विकल्प Hmong - Hmong - qhov kev nyab xeeb ntawm cov khoom binary Hungarian -Hungarian - bináris opciók Ilocano -Ilocano - mga binary a pili Indonesian -Indonesian - opsi biner Italian -Italian - opzioni binarie Japanese -Japanese - バイナリーオプション Karen -Karen - ဘီနားဖြင့် အရွယ်ရှိသော ရွေးချယ်မှုများ Kazakh -Kazakh - ерекше опциялар Khmer -Khmer - ជម្រើសបេនាទីទីមួយ Korean -Korean - 바이너리 옵션 Kurdish -Kurdish - ئاپشنی دووگانه Kyrgyz -Kyrgyz - булагы менен тандоонууну улантуу Lao -Lao - ທາງເລືອກບາຍເດືອນ Latvian -Latvian - binārās opcijas Lithuanian -Lithuanian - binarinės parinktys Macedonian -Macedonian - бинарни опции Malagasy -Malagasy - fivarotana fampiasana dimy Malay -Malay - pilihan binari Maori -Maori - whiringa pūkete Marshallese -Marshallese - jolet ilo kajo Mongolian -Mongolian - 2-н утгаар сонгох сонголтууд Montenegrin -Montenegrin - binarne opcije Norwegian -Norwegian - binære opsjoner Persian -Persian - گزینه‌های باینری Polish -Polish - opcje binarne Portuguese -Portuguese - opções binárias Romanian -Romanian - opțiuni binare Russian -Russian - бинарные опционы Samoan -Samoan - toa o faamaumauga Serbian -Serbian - binarne opcije Sesotho -Sesotho - maqhinga a binary Sinhala -Sinhala - බයිනරි විකල්ප Slovak -Slovak - binárne opcie Slovenian -Slovenian - binarne možnosti Somali -Somali - xulashada binary Spanish -Spanish - opciones binarias Swahili -Swahili - chaguo za binary Swati -Swati - amaphulodi e-binary Swedish -Swedish -binära optioner Tagalog -Tagalog - mga binary na opsyon Tahitian -Tahitian -hope parau faahou Tajik -Tajik - гузаронидани байнарии духтарон Thai -Thai - ไบนารีออปชั่น Tongan -Tongan -tokoni fakahinohino Tsonga -Tsonga - binary options Tswana -Tswana - dikgopolo tsa binary Turkish -Turkish - ikili opsiyonlar Turkmen -Turkmen - ikili opsiýalar Ukrainian -Ukrainian -бінарні опціони Urdu -Urdu - بائنری آپشن Uzbek -Uzbek - ikki xilma-xillik muxolifatlar Vietnamese -Vietnamese - tùy chọn nhị phân Xhosa -Xhosa - amaphulodi e-binary Yoruba -Yoruba - àwọn ìtọ́ka ìbínà Zulu -Zulu - amabhulodi we-binary