Analiza e qirinjve

From Binary options wiki

Faqja kryesore

Hyrje në opsionet binare

Bazat e opsioneve binare

Konceptet kryesore

Llojet e opsioneve binare

Tregtimi i opsioneve binare

Regjistrimi në platformë

Hapja dhe mbyllja e tregtimeve

Treguesit dhe analiza e tregut

Brokerat e opsioneve binare

IQ Option Pocket Option Olymp Trade Binomo Expert Option

Strategjitë e opsioneve binare

Martingale alban

Analiza e qirinjve

Strategjia e trendit

Strategjia e shkallëve

Sinjalet dhe robotët për opsionet binare

Llojet e sinjalit

Përshkrimi i robotëve

Renditja e robotëve

Komuniteti i tregtarëve të opsioneve binare

Forume alban

Blog alban

Mediat sociale alban

Artikujt e opsioneve binare

Lajme dhe rishikime të tregut

Intervista me tregtarë të suksesshëm

Artikuj tutorial dhe video mësimore

Pyetjet e bëra më shpesh


Analiza e qirinjve është një strategji popullore e përdorur në tregtimin e opsioneve binare. Ai përfshin studimin e grafikëve të shandanit për të identifikuar modelet dhe për të bërë parashikime për lëvizjet e ardhshme të çmimeve. Grafikët e shandanit janë një lloj grafiku financiar që përdoret për të përfaqësuar lëvizjet e çmimeve të një aktivi. Çdo shandan përfaqëson një periudhë specifike kohore dhe shfaq çmimet e hapjes, mbylljes, të larta dhe të ulëta për atë periudhë.

Modelet më të zakonshme të shandanit të përdorur në analizën e qirinjve përfshijnë doji, çekiç, yll gjuajtës, maja rrotulluese dhe gllabërimi. Një shandan doji tregon se çmimet e hapjes dhe mbylljes janë shumë afër njëri-tjetrit, gjë që sugjeron pavendosmëri në treg. Një shandan çekiç tregon një hije të gjatë të poshtme dhe një hije të sipërme të shkurtër, që tregon se shitësit fillimisht ishin në kontroll, por blerësit ndërhynë dhe e shtynë çmimin përsëri lart. Një shandan me yll të shtënë është e kundërta e një çekiçi dhe tregon një hije të gjatë të sipërme dhe një hije të shkurtër të poshtme, që tregon se blerësit fillimisht kishin kontroll, por shitësit e morën përsipër dhe e ulën çmimin përsëri. Një shandan me majë rrotulluese tregon një trup të vogël dhe hije të gjata, që tregojnë se as blerësit dhe as shitësit nuk janë në kontroll.

Për të përdorur analizën e qirinjve si një strategji opsionesh binare, tregtarët kërkojnë modele specifike dhe i përdorin ato për të bërë parashikime në lidhje me lëvizjet e ardhshme të çmimeve. Për shembull, nëse një tregtar sheh një seri shandanësh çekiçi që formohen pas një tendence të zgjatur rënëse, ai mund të parashikojë që çmimi do të ndryshojë dhe do të fillojë të rritet. Në të kundërt, nëse një tregtar sheh një seri shandanësh me yje që po formohen pas një tendence të zgjatur rritëse, ai mund të parashikojë që çmimi do të ndryshojë dhe do të fillojë të ecë poshtë.

Ashtu si me çdo strategji tregtare, ka rreziqe të përfshira me analizën e qirinjve. Ndërsa mund të jetë një mjet i dobishëm për të bërë parashikime, ai nuk është i pagabueshëm dhe ndonjëherë mund të japë sinjale të rreme. Është e rëndësishme që tregtarët të përdorin tregues dhe mjete të tjera në lidhje me analizën e qirinjve për të konfirmuar parashikimet e tyre dhe për të marrë vendime të informuara tregtare.الفئات (الأقسام) في موقع ميدياويكي حول الخيارات الثنائية, 二元期权, बाइनरी विकल्प, opções binárias,binêre opsies , tùy chọn nhị phân , δυαδικές επιλογές, ორობითი ოფციები, binære optioner, ongakhetha kanambambili , אופציות בינאריות,


Albanian - opsionet binare Amharic - ባይነርየ ምረጥዎች Arabic - الخيارات الثنائية Armenian - 2 նիշանոց ընտրանքներ Azerbaijani - ikili seçimlər Bengali - বাইনারি অপশন Bosnian - binarne opcije Bulgarian - бинарни опции Cebuano - binary nga mga opsyon Chamorro - saina binåriu Chinese (Simplified) - 二元期权 Chinese (Traditional) - 二元期權 Croatian - binarne opcije Czech - binární opce Danish - binære optioner Dutch - binaire opties English - binary options Esperanto - binaraj opcioj Estonian - binaarsed valikud Fijian - veitikina vakadua Filipino - binary na mga pagpipilian Finnish - binäärioptiot French - options binaires Georgian - ბინარული ოფციები German - binäre Optionen Greek - δυαδικές επιλογές Hawaiian - koho piliokaʻa Hindi - बाइनरी विकल्प Hmong - Hmong - qhov kev nyab xeeb ntawm cov khoom binary Hungarian -Hungarian - bináris opciók Ilocano -Ilocano - mga binary a pili Indonesian -Indonesian - opsi biner Italian -Italian - opzioni binarie Japanese -Japanese - バイナリーオプション Karen -Karen - ဘီနားဖြင့် အရွယ်ရှိသော ရွေးချယ်မှုများ Kazakh -Kazakh - ерекше опциялар Khmer -Khmer - ជម្រើសបេនាទីទីមួយ Korean -Korean - 바이너리 옵션 Kurdish -Kurdish - ئاپشنی دووگانه Kyrgyz -Kyrgyz - булагы менен тандоонууну улантуу Lao -Lao - ທາງເລືອກບາຍເດືອນ Latvian -Latvian - binārās opcijas Lithuanian -Lithuanian - binarinės parinktys Macedonian -Macedonian - бинарни опции Malagasy -Malagasy - fivarotana fampiasana dimy Malay -Malay - pilihan binari Maori -Maori - whiringa pūkete Marshallese -Marshallese - jolet ilo kajo Mongolian -Mongolian - 2-н утгаар сонгох сонголтууд Montenegrin -Montenegrin - binarne opcije Norwegian -Norwegian - binære opsjoner Persian -Persian - گزینه‌های باینری Polish -Polish - opcje binarne Portuguese -Portuguese - opções binárias Romanian -Romanian - opțiuni binare Russian -Russian - бинарные опционы Samoan -Samoan - toa o faamaumauga Serbian -Serbian - binarne opcije Sesotho -Sesotho - maqhinga a binary Sinhala -Sinhala - බයිනරි විකල්ප Slovak -Slovak - binárne opcie Slovenian -Slovenian - binarne možnosti Somali -Somali - xulashada binary Spanish -Spanish - opciones binarias Swahili -Swahili - chaguo za binary Swati -Swati - amaphulodi e-binary Swedish -Swedish -binära optioner Tagalog -Tagalog - mga binary na opsyon Tahitian -Tahitian -hope parau faahou Tajik -Tajik - гузаронидани байнарии духтарон Thai -Thai - ไบนารีออปชั่น Tongan -Tongan -tokoni fakahinohino Tsonga -Tsonga - binary options Tswana -Tswana - dikgopolo tsa binary Turkish -Turkish - ikili opsiyonlar Turkmen -Turkmen - ikili opsiýalar Ukrainian -Ukrainian -бінарні опціони Urdu -Urdu - بائنری آپشن Uzbek -Uzbek - ikki xilma-xillik muxolifatlar Vietnamese -Vietnamese - tùy chọn nhị phân Xhosa -Xhosa - amaphulodi e-binary Yoruba -Yoruba - àwọn ìtọ́ka ìbínà Zulu -Zulu - amabhulodi we-binary