Konceptet kryesore

From Binary options wiki

Faqja kryesore

Hyrje në opsionet binare

Bazat e opsioneve binare

Konceptet kryesore

Llojet e opsioneve binare

Tregtimi i opsioneve binare

Regjistrimi në platformë

Hapja dhe mbyllja e tregtimeve

Treguesit dhe analiza e tregut

Brokerat e opsioneve binare

IQ Option Pocket Option Olymp Trade Binomo Expert Option

Strategjitë e opsioneve binare

Martingale alban

Analiza e qirinjve

Strategjia e trendit

Strategjia e shkallëve

Sinjalet dhe robotët për opsionet binare

Llojet e sinjalit

Përshkrimi i robotëve

Renditja e robotëve

Komuniteti i tregtarëve të opsioneve binare

Forume alban

Blog alban

Mediat sociale alban

Artikujt e opsioneve binare

Lajme dhe rishikime të tregut

Intervista me tregtarë të suksesshëm

Artikuj tutorial dhe video mësimore

Pyetjet e bëra më shpesh


Opsionet binare janë një instrument financiar i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë që i lejon tregtarët të spekulojnë mbi lëvizjen e çmimeve të një game të gjerë aktivesh, duke përfshirë stoqet, monedhat, mallrat dhe indekset. Megjithatë, përpara se tregtarët të fillojnë të tregtojnë opsione binare, është e rëndësishme të kuptoni konceptet kryesore që mbështesin këtë instrument financiar.

Opsionet e thirrjeve dhe vendosjes Opsionet binare u ofrojnë tregtarëve mundësinë për të blerë një opsion "thirrje" ose një opsion "vendosje". Një opsion blerjeje blihet kur tregtarët besojnë se çmimi i një aktivi do të rritet, ndërsa një opsion blerjeje blihet kur tregtarët presin që çmimi i aktivit të bjerë.

Koha e skadimit Të gjitha opsionet binare kanë një kohë skadimi, e cila është koha e paracaktuar në të cilën do të skadojë opsioni. Kjo mund të variojë nga minuta në javë, në varësi të platformës së tregtimit dhe aktivit që tregtohet.

Çmimi Strike Çmimi i goditjes është çmimi me të cilin mund të ushtrohet opsioni. Ky çmim caktohet në momentin kur blihet opsioni dhe mbetet fiks deri në skadimin e opsionit.

Në para, në para dhe jashtë parave Kur opsioni skadon, ai do të jetë "në para" nëse çmimi i aktivit ka lëvizur në drejtimin e parashikuar nga tregtari. Nëse çmimi nuk ka lëvizur, opsioni do të jetë "në para". Së fundi, nëse çmimi ka lëvizur në drejtim të kundërt, opsioni do të jetë "pa para".

Pagesa Pagesa për një tregti të suksesshme të opsioneve binare është e paracaktuar dhe ndryshon në varësi të platformës së tregtimit dhe aktivit që tregtohet. Nëse parashikimi i tregtarit është i saktë, pagesa do të bëhet në kohën e skadimit.

Kuptimi i këtyre koncepteve kryesore është thelbësor për çdo tregtar që kërkon të tregtojë opsione binare. Duke pasur një zotërim të fortë të këtyre parimeve bazë, tregtarët mund të marrin vendime të informuara dhe të zhvillojnë strategji efektive tregtare.الفئات (الأقسام) في موقع ميدياويكي حول الخيارات الثنائية, 二元期权, बाइनरी विकल्प, opções binárias,binêre opsies , tùy chọn nhị phân , δυαδικές επιλογές, ორობითი ოფციები, binære optioner, ongakhetha kanambambili , אופציות בינאריות,


Albanian - opsionet binare Amharic - ባይነርየ ምረጥዎች Arabic - الخيارات الثنائية Armenian - 2 նիշանոց ընտրանքներ Azerbaijani - ikili seçimlər Bengali - বাইনারি অপশন Bosnian - binarne opcije Bulgarian - бинарни опции Cebuano - binary nga mga opsyon Chamorro - saina binåriu Chinese (Simplified) - 二元期权 Chinese (Traditional) - 二元期權 Croatian - binarne opcije Czech - binární opce Danish - binære optioner Dutch - binaire opties English - binary options Esperanto - binaraj opcioj Estonian - binaarsed valikud Fijian - veitikina vakadua Filipino - binary na mga pagpipilian Finnish - binäärioptiot French - options binaires Georgian - ბინარული ოფციები German - binäre Optionen Greek - δυαδικές επιλογές Hawaiian - koho piliokaʻa Hindi - बाइनरी विकल्प Hmong - Hmong - qhov kev nyab xeeb ntawm cov khoom binary Hungarian -Hungarian - bináris opciók Ilocano -Ilocano - mga binary a pili Indonesian -Indonesian - opsi biner Italian -Italian - opzioni binarie Japanese -Japanese - バイナリーオプション Karen -Karen - ဘီနားဖြင့် အရွယ်ရှိသော ရွေးချယ်မှုများ Kazakh -Kazakh - ерекше опциялар Khmer -Khmer - ជម្រើសបេនាទីទីមួយ Korean -Korean - 바이너리 옵션 Kurdish -Kurdish - ئاپشنی دووگانه Kyrgyz -Kyrgyz - булагы менен тандоонууну улантуу Lao -Lao - ທາງເລືອກບາຍເດືອນ Latvian -Latvian - binārās opcijas Lithuanian -Lithuanian - binarinės parinktys Macedonian -Macedonian - бинарни опции Malagasy -Malagasy - fivarotana fampiasana dimy Malay -Malay - pilihan binari Maori -Maori - whiringa pūkete Marshallese -Marshallese - jolet ilo kajo Mongolian -Mongolian - 2-н утгаар сонгох сонголтууд Montenegrin -Montenegrin - binarne opcije Norwegian -Norwegian - binære opsjoner Persian -Persian - گزینه‌های باینری Polish -Polish - opcje binarne Portuguese -Portuguese - opções binárias Romanian -Romanian - opțiuni binare Russian -Russian - бинарные опционы Samoan -Samoan - toa o faamaumauga Serbian -Serbian - binarne opcije Sesotho -Sesotho - maqhinga a binary Sinhala -Sinhala - බයිනරි විකල්ප Slovak -Slovak - binárne opcie Slovenian -Slovenian - binarne možnosti Somali -Somali - xulashada binary Spanish -Spanish - opciones binarias Swahili -Swahili - chaguo za binary Swati -Swati - amaphulodi e-binary Swedish -Swedish -binära optioner Tagalog -Tagalog - mga binary na opsyon Tahitian -Tahitian -hope parau faahou Tajik -Tajik - гузаронидани байнарии духтарон Thai -Thai - ไบนารีออปชั่น Tongan -Tongan -tokoni fakahinohino Tsonga -Tsonga - binary options Tswana -Tswana - dikgopolo tsa binary Turkish -Turkish - ikili opsiyonlar Turkmen -Turkmen - ikili opsiýalar Ukrainian -Ukrainian -бінарні опціони Urdu -Urdu - بائنری آپشن Uzbek -Uzbek - ikki xilma-xillik muxolifatlar Vietnamese -Vietnamese - tùy chọn nhị phân Xhosa -Xhosa - amaphulodi e-binary Yoruba -Yoruba - àwọn ìtọ́ka ìbínà Zulu -Zulu - amabhulodi we-binary