Opsionet e çiftimit

From Binary options wiki

Faqja kryesore

Hyrje në opsionet binare

Bazat e opsioneve binare

Konceptet kryesore

Llojet e opsioneve binare

Tregtimi i opsioneve binare

Regjistrimi në platformë

Hapja dhe mbyllja e tregtimeve

Treguesit dhe analiza e tregut

Brokerat e opsioneve binare

IQ Option Pocket Option Olymp Trade Binomo Expert Option

Strategjitë e opsioneve binare

Martingale alban

Analiza e qirinjve

Strategjia e trendit

Strategjia e shkallëve

Sinjalet dhe robotët për opsionet binare

Llojet e sinjalit

Përshkrimi i robotëve

Renditja e robotëve

Komuniteti i tregtarëve të opsioneve binare

Forume alban

Blog alban

Mediat sociale alban

Artikujt e opsioneve binare

Lajme dhe rishikime të tregut

Intervista me tregtarë të suksesshëm

Artikuj tutorial dhe video mësimore

Pyetjet e bëra më shpesh


Opsionet e çifteve janë një lloj opsioni binar që lejon tregtarët të vënë bast mbi performancën relative të dy aktiveve kundër njëri-tjetrit. Në vend të basteve për çmimin e një aktivi të vetëm, si me llojet e tjera të opsioneve binare, opsionet e çifteve u lejojnë tregtarëve të bastojnë për performancën e një aktivi në krahasim me një tjetër.

Në opsionet në çift, tregtari zgjedh dy aktive që ata besojnë se do të performojnë ndryshe gjatë një periudhe të caktuar kohore. Për shembull, një tregtar mund të zgjedhë të vërë bast mbi performancën e aksioneve të Apple kundrejt aksioneve të Amazon gjatë orës së ardhshme. Më pas, tregtari duhet të vendosë nëse ai mendon se aktivi i parë do të jetë më i mirë se aktivi i dytë (i referuar si opsion "call"), ose nëse ata mendojnë se aktivi i dytë do të jetë më i mirë se i pari (i referuar si opsion "put").

Nëse parashikimi i tregtarit është i saktë, ata do të marrin një pagesë, që zakonisht varion nga 70% në 90% të investimit të tyre fillestar. Nëse parashikimi i tyre është i pasaktë, ata do të humbasin investimin e tyre.

Opsionet e çifteve mund të ofrojnë një mundësi unike për tregtarët që të përfitojnë nga të kuptuarit e tyre se si do të performojnë dy aktive në raport me njëri-tjetrin, në vend që të mbështeten vetëm në të kuptuarit e tyre për një aktiv të vetëm. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se opsionet e çifteve mund të jenë më komplekse se llojet e tjera të opsioneve binare dhe mund të kërkojnë një kuptim më të thellë të aktiveve që tregtohen.

Opsionet e çifteve janë një lloj opsionesh binare që lejojnë tregtarët të spekulojnë mbi performancën relative të dy aktiveve. Për shembull, një opsion çift mund të ofrohet në dy aksione, si Apple dhe Microsoft. Më pas, tregtari do të zgjidhte se cili aksion ata besojnë se do të jetë më i mirë se tjetri për një periudhë të caktuar kohore, që zakonisht varion nga disa orë në disa ditë.

Le të themi se çmimi aktual i Apple është 150 dollarë dhe Microsoft është 140 dollarë. Tregtari beson se Apple do të tejkalojë Microsoft-in gjatë 24 orëve të ardhshme. Ata blejnë një opsion palë me një pagesë prej 80% dhe një investim 100 dollarë. Nëse Apple mbyllet me një çmim më të lartë se Microsoft pas 24 orësh, tregtari merr një pagesë prej 180 dollarë (100 dollarë investim + 80 dollarë fitim). Nëse Microsoft tejkalon Apple, tregtari humbet investimin e tij.

Opsionet e çifteve mund të jenë një mjet i dobishëm për tregtarët që kërkojnë të diversifikojnë portofolin e tyre ose të përfitojnë nga tendencat e tregut midis dy aktiveve të lidhura. Megjithatë, ato gjithashtu vijnë me një nivel më të lartë rreziku pasi performanca e të dy aktiveve duhet të parashikohet me saktësi.الفئات (الأقسام) في موقع ميدياويكي حول الخيارات الثنائية, 二元期权, बाइनरी विकल्प, opções binárias,binêre opsies , tùy chọn nhị phân , δυαδικές επιλογές, ორობითი ოფციები, binære optioner, ongakhetha kanambambili , אופציות בינאריות,


Albanian - opsionet binare Amharic - ባይነርየ ምረጥዎች Arabic - الخيارات الثنائية Armenian - 2 նիշանոց ընտրանքներ Azerbaijani - ikili seçimlər Bengali - বাইনারি অপশন Bosnian - binarne opcije Bulgarian - бинарни опции Cebuano - binary nga mga opsyon Chamorro - saina binåriu Chinese (Simplified) - 二元期权 Chinese (Traditional) - 二元期權 Croatian - binarne opcije Czech - binární opce Danish - binære optioner Dutch - binaire opties English - binary options Esperanto - binaraj opcioj Estonian - binaarsed valikud Fijian - veitikina vakadua Filipino - binary na mga pagpipilian Finnish - binäärioptiot French - options binaires Georgian - ბინარული ოფციები German - binäre Optionen Greek - δυαδικές επιλογές Hawaiian - koho piliokaʻa Hindi - बाइनरी विकल्प Hmong - Hmong - qhov kev nyab xeeb ntawm cov khoom binary Hungarian -Hungarian - bináris opciók Ilocano -Ilocano - mga binary a pili Indonesian -Indonesian - opsi biner Italian -Italian - opzioni binarie Japanese -Japanese - バイナリーオプション Karen -Karen - ဘီနားဖြင့် အရွယ်ရှိသော ရွေးချယ်မှုများ Kazakh -Kazakh - ерекше опциялар Khmer -Khmer - ជម្រើសបេនាទីទីមួយ Korean -Korean - 바이너리 옵션 Kurdish -Kurdish - ئاپشنی دووگانه Kyrgyz -Kyrgyz - булагы менен тандоонууну улантуу Lao -Lao - ທາງເລືອກບາຍເດືອນ Latvian -Latvian - binārās opcijas Lithuanian -Lithuanian - binarinės parinktys Macedonian -Macedonian - бинарни опции Malagasy -Malagasy - fivarotana fampiasana dimy Malay -Malay - pilihan binari Maori -Maori - whiringa pūkete Marshallese -Marshallese - jolet ilo kajo Mongolian -Mongolian - 2-н утгаар сонгох сонголтууд Montenegrin -Montenegrin - binarne opcije Norwegian -Norwegian - binære opsjoner Persian -Persian - گزینه‌های باینری Polish -Polish - opcje binarne Portuguese -Portuguese - opções binárias Romanian -Romanian - opțiuni binare Russian -Russian - бинарные опционы Samoan -Samoan - toa o faamaumauga Serbian -Serbian - binarne opcije Sesotho -Sesotho - maqhinga a binary Sinhala -Sinhala - බයිනරි විකල්ප Slovak -Slovak - binárne opcie Slovenian -Slovenian - binarne možnosti Somali -Somali - xulashada binary Spanish -Spanish - opciones binarias Swahili -Swahili - chaguo za binary Swati -Swati - amaphulodi e-binary Swedish -Swedish -binära optioner Tagalog -Tagalog - mga binary na opsyon Tahitian -Tahitian -hope parau faahou Tajik -Tajik - гузаронидани байнарии духтарон Thai -Thai - ไบนารีออปชั่น Tongan -Tongan -tokoni fakahinohino Tsonga -Tsonga - binary options Tswana -Tswana - dikgopolo tsa binary Turkish -Turkish - ikili opsiyonlar Turkmen -Turkmen - ikili opsiýalar Ukrainian -Ukrainian -бінарні опціони Urdu -Urdu - بائنری آپشن Uzbek -Uzbek - ikki xilma-xillik muxolifatlar Vietnamese -Vietnamese - tùy chọn nhị phân Xhosa -Xhosa - amaphulodi e-binary Yoruba -Yoruba - àwọn ìtọ́ka ìbínà Zulu -Zulu - amabhulodi we-binary