Macedonian - бинарни опции

From Binary options wiki

Бинарни опции се финансиски производ кој им овозможува на трговците да шпекулираат за движењето на цените на различни средства, како што се акции, стоки, валути и индекси. Исто така познати како „дигитални опции“ или „опции сè или ништо“, бинарните опции се тип на финансиски инструмент кој нуди фиксна исплата доколку основното средство достигне однапред одредено ниво на цена, познато како „цена за удар“, на одредено време во иднина.

Пазарот на бинарни опции работи преку платформи за онлајн тргување, каде што трговците можат да купуваат и продаваат опции на различни основни средства. Трговците можат да избираат помеѓу две опции: опција за „повик“, што значи дека очекуваат цената на основното средство да се зголеми над штрајкуваната цена или опција „стави“, што значи дека очекуваат цената да падне под штрајкуваната цена.

Ако предвидувањето на трговецот е точно и цената на основното средство ја достигне штрајкуваната цена во одреденото време, трговецот добива фиксна исплата, која обично се движи од 70% до 90% од почетната инвестиција. Ако предвидувањето на трговецот е неточно и цената на основното средство не ја достигне штрајкуваната цена во одреденото време, трговецот ја губи целата инвестиција.

Бинарни опции станаа сè попопуларни во последниве години, делумно поради нивната едноставност и пристапност. Тие се лесни за тргување и не бараат големо познавање на финансиските пазари или техничка анализа. Сепак, тргувањето со бинарни опции носи и значителни ризици, вклучувајќи ја и можноста за губење на целата инвестиција, како и потенцијална измама и манипулација од бескрупулозните брокери.

Регулирањето на бинарни опции варира во голема мера во зависност од земјата, при што некои јурисдикции целосно ги забрануваат, а други наметнуваат строги регулативи за брокерите и платформите за тргување. Важно е трговците да го истражат регулаторниот пејзаж во нивната земја пред да се вклучат во тргување со бинарни опции.

Накратко, бинарните опции се финансиски инструмент кој им овозможува на трговците да шпекулираат за движењата на цените на различните средства. Иако нудат потенцијални награди за успешни занаети, тие исто така носат значителни ризици и се предмет на регулаторна контрола во многу јурисдикции. Трговците треба внимателно да ги разгледаат своите инвестициски цели и толеранцијата на ризик пред да се вклучат во тргување со бинарни опции.


الفئات (الأقسام) في موقع ميدياويكي حول الخيارات الثنائية, 二元期权, बाइनरी विकल्प, opções binárias,binêre opsies , tùy chọn nhị phân , δυαδικές επιλογές, ორობითი ოფციები, binære optioner, ongakhetha kanambambili , אופציות בינאריות,


Albanian - opsionet binare Amharic - ባይነርየ ምረጥዎች Arabic - الخيارات الثنائية Armenian - 2 նիշանոց ընտրանքներ Azerbaijani - ikili seçimlər Bengali - বাইনারি অপশন Bosnian - binarne opcije Bulgarian - бинарни опции Cebuano - binary nga mga opsyon Chamorro - saina binåriu Chinese (Simplified) - 二元期权 Chinese (Traditional) - 二元期權 Croatian - binarne opcije Czech - binární opce Danish - binære optioner Dutch - binaire opties English - binary options Esperanto - binaraj opcioj Estonian - binaarsed valikud Fijian - veitikina vakadua Filipino - binary na mga pagpipilian Finnish - binäärioptiot French - options binaires Georgian - ბინარული ოფციები German - binäre Optionen Greek - δυαδικές επιλογές Hawaiian - koho piliokaʻa Hindi - बाइनरी विकल्प Hmong - Hmong - qhov kev nyab xeeb ntawm cov khoom binary Hungarian -Hungarian - bináris opciók Ilocano -Ilocano - mga binary a pili Indonesian -Indonesian - opsi biner Italian -Italian - opzioni binarie Japanese -Japanese - バイナリーオプション Karen -Karen - ဘီနားဖြင့် အရွယ်ရှိသော ရွေးချယ်မှုများ Kazakh -Kazakh - ерекше опциялар Khmer -Khmer - ជម្រើសបេនាទីទីមួយ Korean -Korean - 바이너리 옵션 Kurdish -Kurdish - ئاپشنی دووگانه Kyrgyz -Kyrgyz - булагы менен тандоонууну улантуу Lao -Lao - ທາງເລືອກບາຍເດືອນ Latvian -Latvian - binārās opcijas Lithuanian -Lithuanian - binarinės parinktys Macedonian -Macedonian - бинарни опции Malagasy -Malagasy - fivarotana fampiasana dimy Malay -Malay - pilihan binari Maori -Maori - whiringa pūkete Marshallese -Marshallese - jolet ilo kajo Mongolian -Mongolian - 2-н утгаар сонгох сонголтууд Montenegrin -Montenegrin - binarne opcije Norwegian -Norwegian - binære opsjoner Persian -Persian - گزینه‌های باینری Polish -Polish - opcje binarne Portuguese -Portuguese - opções binárias Romanian -Romanian - opțiuni binare Russian -Russian - бинарные опционы Samoan -Samoan - toa o faamaumauga Serbian -Serbian - binarne opcije Sesotho -Sesotho - maqhinga a binary Sinhala -Sinhala - බයිනරි විකල්ප Slovak -Slovak - binárne opcie Slovenian -Slovenian - binarne možnosti Somali -Somali - xulashada binary Spanish -Spanish - opciones binarias Swahili -Swahili - chaguo za binary Swati -Swati - amaphulodi e-binary Swedish -Swedish -binära optioner Tagalog -Tagalog - mga binary na opsyon Tahitian -Tahitian -hope parau faahou Tajik -Tajik - гузаронидани байнарии духтарон Thai -Thai - ไบนารีออปชั่น Tongan -Tongan -tokoni fakahinohino Tsonga -Tsonga - binary options Tswana -Tswana - dikgopolo tsa binary Turkish -Turkish - ikili opsiyonlar Turkmen -Turkmen - ikili opsiýalar Ukrainian -Ukrainian -бінарні опціони Urdu -Urdu - بائنری آپشن Uzbek -Uzbek - ikki xilma-xillik muxolifatlar Vietnamese -Vietnamese - tùy chọn nhị phân Xhosa -Xhosa - amaphulodi e-binary Yoruba -Yoruba - àwọn ìtọ́ka ìbínà Zulu -Zulu - amabhulodi we-binary