Hapja dhe mbyllja e tregtimeve

From Binary options wiki

Faqja kryesore

Hyrje në opsionet binare

Bazat e opsioneve binare

Konceptet kryesore

Llojet e opsioneve binare

Tregtimi i opsioneve binare

Regjistrimi në platformë

Hapja dhe mbyllja e tregtimeve

Treguesit dhe analiza e tregut

Brokerat e opsioneve binare

IQ Option Pocket Option Olymp Trade Binomo Expert Option

Strategjitë e opsioneve binare

Martingale alban

Analiza e qirinjve

Strategjia e trendit

Strategjia e shkallëve

Sinjalet dhe robotët për opsionet binare

Llojet e sinjalit

Përshkrimi i robotëve

Renditja e robotëve

Komuniteti i tregtarëve të opsioneve binare

Forume alban

Blog alban

Mediat sociale alban

Artikujt e opsioneve binare

Lajme dhe rishikime të tregut

Intervista me tregtarë të suksesshëm

Artikuj tutorial dhe video mësimore

Pyetjet e bëra më shpesh


Hapja dhe mbyllja e tregtimeve është thelbi i tregtimit të opsioneve binare. Në këtë lloj tregtimi, tregtarët parashikojnë nëse çmimi i një aktivi themelor do të rritet ose ulet brenda një periudhe kohore të caktuar. Tregtia hapet duke zgjedhur një opsion me një kohë skadimi të caktuar dhe një pagesë të paracaktuar nëse parashikimi është i saktë. Këtu janë hapat bazë për të hapur dhe mbyllur tregtitë në një platformë opsionesh binare:

Zgjidhni një aktiv themelor: Platformat e opsioneve binare ofrojnë një gamë të gjerë aktivesh bazë, të tilla si aksione, monedha, mallra dhe indekse. Zgjidhni një aset me të cilin jeni njohur dhe që besoni se ka të ngjarë të lëvizë në një drejtim të parashikueshëm.

Zgjidhni llojin e opsionit: Ekzistojnë lloje të ndryshme opsionesh binare, të tilla si i lartë/i ulët, diapazoni dhe një prekje. Zgjidhni llojin e opsionit që i përshtatet më mirë strategjisë suaj tregtare dhe tolerancës ndaj rrezikut.

Caktoni kohën e skadimit: Opsionet binare kanë një kohë skadimi fikse, e cila mund të variojë nga minuta në muaj. Zgjidhni kohën e skadimit që besoni se i jep aktivit kohë të mjaftueshme për të lëvizur në drejtimin e parashikuar.

Zgjidhni shumën për të investuar: Platformat e opsioneve binare zakonisht kanë një shumë minimale investimi. Vendosni se sa jeni të gatshëm të investoni në tregti dhe vendosni shumën në fushën e investimeve.

Parashikoni drejtimin: Nëse besoni se aktivi do të rritet, zgjidhni opsionin "thirrje". Nëse besoni se do të ulet, zgjidhni opsionin "vendos".

Monitoroni tregtinë: Pasi tregtia të jetë e hapur, monitoroni atë nga afër për të parë nëse po lëviz në drejtimin e parashikuar. Disa platforma të opsioneve binare ofrojnë mjete dhe tregues për të ndihmuar tregtarët të analizojnë tregun dhe të marrin vendime të informuara tregtare.

Mbyllni tregtinë: Nëse tregtia po lëviz në drejtimin e parashikuar, tregtari mund ta mbyllë atë përpara kohës së skadimit për të mbyllur fitimet. Nëse po lëviz kundër parashikimit, tregtari mund ta mbyllë atë për të kufizuar humbjet.

Mbyllja e një tregtie me opsione binare është po aq e thjeshtë sa hapja e tij. Tregtarët mund të mbyllin një tregti përpara kohës së skadimit duke zgjedhur opsionin "shit" në platformë. Pagesa do të përcaktohet në bazë të çmimit aktual të aktivit dhe kohës së mbetur deri në skadim. Është e rëndësishme të theksohet se tregtimi i opsioneve binare përfshin një nivel të lartë rreziku dhe tregtarët nuk duhet të investojnë kurrë më shumë sesa mund të përballojnë të humbasin.

Për të hapur dhe mbyllur tregti në platformat IQ Option dhe Pocket Option, ndiqni këto hapa të thjeshtë:

Opsioni IQ:

Hyni në llogarinë tuaj dhe zgjidhni aktivin që dëshironi të tregtoni.

Zgjidhni shumën që dëshironi të investoni në tregti dhe zgjidhni kohën e skadimit.

Zgjidhni ose opsionin "Thirrje" ose "Vendos", në varësi të parashikimit tuaj të tregut.

Klikoni në butonin "Blerje" për të ekzekutuar tregtinë.

Për të mbyllur një tregti, shkoni te skeda "Pozicionet e hapura" dhe klikoni në butonin "Shit" pranë tregtisë që dëshironi të mbyllni.

Konfirmoni detajet dhe fitimin/humbjen e tregtisë përpara se të klikoni përsëri në butonin "Shit" për të mbyllur tregtinë.

Opsioni i xhepit:

Hyni në llogarinë tuaj dhe zgjidhni aktivin që dëshironi të tregtoni.

Zgjidhni shumën që dëshironi të investoni në tregti dhe zgjidhni kohën e skadimit.

Zgjidhni ose opsionin "Lart" ose "Poshtë", në varësi të parashikimit tuaj të tregut.

Klikoni në butonin "Tregtia" për të ekzekutuar tregtinë.

Për të mbyllur një tregti, shkoni te skeda "Tregtjet" dhe klikoni në butonin "Shit" pranë tregtisë që dëshironi të mbyllni.

Konfirmoni detajet dhe fitimin/humbjen e tregtisë përpara se të klikoni përsëri në butonin "Shit" për të mbyllur tregtinë.

Është e rëndësishme të theksohet se të dyja platformat ofrojnë mjete të ndryshme tregtare, duke përfshirë opsionet e ndalimit të humbjes dhe fitimit, si dhe mjetet e analizës së grafikut për t'ju ndihmuar të merrni vendime të informuara tregtare. Për më tepër, është e rëndësishme të menaxhoni rreziqet tuaja duke vendosur një plan të duhur tregtar dhe duke mos investuar më shumë sesa mund të përballoni të humbni.


الفئات (الأقسام) في موقع ميدياويكي حول الخيارات الثنائية, 二元期权, बाइनरी विकल्प, opções binárias,binêre opsies , tùy chọn nhị phân , δυαδικές επιλογές, ორობითი ოფციები, binære optioner, ongakhetha kanambambili , אופציות בינאריות,


Albanian - opsionet binare Amharic - ባይነርየ ምረጥዎች Arabic - الخيارات الثنائية Armenian - 2 նիշանոց ընտրանքներ Azerbaijani - ikili seçimlər Bengali - বাইনারি অপশন Bosnian - binarne opcije Bulgarian - бинарни опции Cebuano - binary nga mga opsyon Chamorro - saina binåriu Chinese (Simplified) - 二元期权 Chinese (Traditional) - 二元期權 Croatian - binarne opcije Czech - binární opce Danish - binære optioner Dutch - binaire opties English - binary options Esperanto - binaraj opcioj Estonian - binaarsed valikud Fijian - veitikina vakadua Filipino - binary na mga pagpipilian Finnish - binäärioptiot French - options binaires Georgian - ბინარული ოფციები German - binäre Optionen Greek - δυαδικές επιλογές Hawaiian - koho piliokaʻa Hindi - बाइनरी विकल्प Hmong - Hmong - qhov kev nyab xeeb ntawm cov khoom binary Hungarian -Hungarian - bináris opciók Ilocano -Ilocano - mga binary a pili Indonesian -Indonesian - opsi biner Italian -Italian - opzioni binarie Japanese -Japanese - バイナリーオプション Karen -Karen - ဘီနားဖြင့် အရွယ်ရှိသော ရွေးချယ်မှုများ Kazakh -Kazakh - ерекше опциялар Khmer -Khmer - ជម្រើសបេនាទីទីមួយ Korean -Korean - 바이너리 옵션 Kurdish -Kurdish - ئاپشنی دووگانه Kyrgyz -Kyrgyz - булагы менен тандоонууну улантуу Lao -Lao - ທາງເລືອກບາຍເດືອນ Latvian -Latvian - binārās opcijas Lithuanian -Lithuanian - binarinės parinktys Macedonian -Macedonian - бинарни опции Malagasy -Malagasy - fivarotana fampiasana dimy Malay -Malay - pilihan binari Maori -Maori - whiringa pūkete Marshallese -Marshallese - jolet ilo kajo Mongolian -Mongolian - 2-н утгаар сонгох сонголтууд Montenegrin -Montenegrin - binarne opcije Norwegian -Norwegian - binære opsjoner Persian -Persian - گزینه‌های باینری Polish -Polish - opcje binarne Portuguese -Portuguese - opções binárias Romanian -Romanian - opțiuni binare Russian -Russian - бинарные опционы Samoan -Samoan - toa o faamaumauga Serbian -Serbian - binarne opcije Sesotho -Sesotho - maqhinga a binary Sinhala -Sinhala - බයිනරි විකල්ප Slovak -Slovak - binárne opcie Slovenian -Slovenian - binarne možnosti Somali -Somali - xulashada binary Spanish -Spanish - opciones binarias Swahili -Swahili - chaguo za binary Swati -Swati - amaphulodi e-binary Swedish -Swedish -binära optioner Tagalog -Tagalog - mga binary na opsyon Tahitian -Tahitian -hope parau faahou Tajik -Tajik - гузаронидани байнарии духтарон Thai -Thai - ไบนารีออปชั่น Tongan -Tongan -tokoni fakahinohino Tsonga -Tsonga - binary options Tswana -Tswana - dikgopolo tsa binary Turkish -Turkish - ikili opsiyonlar Turkmen -Turkmen - ikili opsiýalar Ukrainian -Ukrainian -бінарні опціони Urdu -Urdu - بائنری آپشن Uzbek -Uzbek - ikki xilma-xillik muxolifatlar Vietnamese -Vietnamese - tùy chọn nhị phân Xhosa -Xhosa - amaphulodi e-binary Yoruba -Yoruba - àwọn ìtọ́ka ìbínà Zulu -Zulu - amabhulodi we-binary