Преглед на платформата за тргување со џебна опција

From Binary options wiki

Pocket Option е платформа за тргување која нуди широк спектар на алатки за тргување со бинарни и дигитални опции, како и за тргување со Forex. Основана е во 2017 година и оттогаш стана популарна меѓу трговците од целиот свет. Во оваа статија ќе ги разгледаме главните функции и карактеристики на Pocket Option, како и неговите предности и недостатоци.

Една од главните предности на Pocket Option е неговата лесна употреба. Платформата има интуитивен интерфејс кој им овозможува на новите трговци брзо да се чувствуваат удобно и да започнат со тргување. Покрај тоа, Pocket Option нуди широк опсег на средства за тргување, вклучувајќи валутни парови, акции, индекси и стоки.

Втората предност на Pocket Option е неговата голема брзина на извршување на трговијата. Ова е особено важно за трговците кои работат на кратки временски рамки како што се опциите од 60 секунди. Брзото извршување на занаети им овозможува на трговците да остваруваат профит во реално време и да го намалат ризикот од загуби.

Третата предност на Pocket Option е нејзиниот широк опсег на инструменти за тргување. Покрај бинарни и дигитални опции, платформата нуди и тргување со Forex, како и CFD на различни средства. Ова им овозможува на трговците да ја изберат најсоодветната алатка за нивната стратегија и да го зголемат својот потенцијал за заработка.

И покрај сите предности, Pocket Option има и свои недостатоци. Еден од нив е ограничениот избор на регулатори. Иако платформата е лиценцирана од Комисијата за финансиски услуги на Вануату, таа не е добро познат регулатор во светот на финансиските услуги.

Дополнително, Pocket Option им овозможува на трговците демо сметки да учат и вежбаат тргување, што е голема предност за почетниците. Исто така, вреди да се напомене дека Pocket Option нуди широк спектар на инструменти и средства за тргување, вклучувајќи валутни парови, криптовалути, акции и стоки.

Сè на сè, Pocket Option е добра платформа за тргување со бинарни опции која обезбедува многу опции за трговците од сите нивоа на искуство. Сепак, пред да започнете со тргување, се препорачува да ги прочитате сите услови за тргување на платформата и да се уверите дека таа одговара на вашите потреби и цели.

Pocket Option е брокер регулиран од Меѓународната финансиска комисија (IFC) и работи во согласност со нејзините правила и прописи. Како резултат на тоа, Pocket Option може да ги обезбедува своите услуги во повеќето земји во светот каде активностите во областа на финансиските инструменти се дозволени со закон.

Сепак, има голем број земји во кои Pocket Option не ги обезбедува своите услуги, бидејќи таму се потребни дополнителни лиценци и дозволи. Специфичната листа на такви земји може да се промени со текот на времето во зависност од законодавството и регулативите на регулаторите.

Затоа, ако сакате да тргувате на Pocket Option, треба да го контактирате тимот за поддршка на брокерот за да ја проверите достапноста на неговите услуги во вашата земја.

Минималниот депозит на платформата Pocket Option е 50 долари или еквивалентен износ во друга валута. Овој депозит е доволен за да започне тргување со бинарни опции на платформата и е достапен за повеќето трговци.

Однако, следует отметить, что минимальный депозит может отличаться в зависимости от выбранного метода пополнения счета. Например, если трейдер выбирает пополнение счета через банковский перевод, минимальный депозит может быть выше из-за комиссий, взимаемых банками.

Кроме того, Pocket Option предоставляет бонусы на первый депозит, которые могут увеличить начальный депозит на определенный процент. Однако, перед тем как принимать бонусные предложения, трейдерам следует ознакомиться с условиями и требованиями, связанными с такими бонусами.

Pocket Option предоставляет своим пользователям широкий выбор методов ввода и вывода средств. Вот некоторые из самых популярных методов:

Методы ввода средств:

Банковские карты Visa, MasterCard и Maestro; Электронные кошельки, такие как Skrill, Neteller, WebMoney, Perfect Money и AdvCash; Криптовалюты, включая Bitcoin, Ethereum и другие. Методы вывода средств:

Банковские карты Visa, MasterCard и Maestro; Электронные кошельки, такие как Skrill, Neteller, WebMoney, Perfect Money и AdvCash; Криптовалюты, включая Bitcoin, Ethereum и другие. Минимальный размер депозита и вывода средств зависит от выбранного метода. Обычно минимальный депозит составляет 10 долларов, а минимальная сумма вывода составляет 50 долларов.

Важно отметить, что некоторые методы могут быть доступны только для определенных стран или регионов, и что могут быть применены комиссии за операции ввода и вывода средств. Пользователи могут найти полную информацию о доступных методах ввода и вывода средств на сайте Pocket Option.


Pocket Option предоставляет трейдерам широкий спектр инструментов для торговли бинарными и цифровыми опционами. Всего на платформе более 100 активов, среди которых акции, валютные пары, индексы, сырьевые товары и криптовалюты.

Одним из ключевых инструментов является опцион "вверх/вниз" (High/Low), который предоставляет трейдерам возможность спекулировать на изменении цены актива и принимать решение, будет ли цена актива выше или ниже в определенный момент времени.

Также на платформе есть более сложные инструменты торговли, такие как опционы "одно касание" (One Touch), которые позволяют трейдерам зарабатывать при касании цены определенного уровня до истечения срока действия опциона, а также опционы "барьерные" (Barrier), которые позволяют трейдерам получать прибыль при касании цены барьера в течение срока действия опциона.

Pocket Option также предоставляет трейдерам инструменты технического анализа, такие как различные типы графиков, технические индикаторы и линии тренда, которые помогают трейдерам прогнозировать движение цен на рынке.

Кроме того, платформа предоставляет возможность использовать социальную торговлю, где трейдеры могут копировать сделки других успешных трейдеров, и автоматическую торговлю с помощью торговых роботов и сигналов, которые могут быть настроены на основе индивидуальных настроек трейдера.

В целом, Pocket Option предоставляет широкий спектр инструментов для торговли, что позволяет трейдерам выбирать наиболее подходящий под их потребности и уровень опыта инструмент.

Registration - Bonus +50% deposit and 50% Cashback


[Albanian - Përmbledhje e platformës së tregtimit të opsioneve xhepi [Amharic - የኪስ አማራጭ የንግድ መድረክ ግምገማ [Arabic - مراجعة منصة تداول خيار الجيب [Armenian - Pocket Option առևտրային հարթակի ակնարկ [Azerbaijani - Cib Seçimləri ticarət platformasına baxış [Africans- Pocket Option verhandelingsplatform hersiening [venger - Pocket Option kereskedési platform áttekintése [viethnam - Đánh giá nền tảng giao dịch Pocket Option [Bengali - পকেট বিকল্প ট্রেডিং প্ল্যাটফর্ম পর্যালোচনা [Bosnian - Pregled platforme za trgovanje džepnim opcijama [Bulgarian - Преглед на платформата за търговия с Pocket Option [Greek - Ανασκόπηση πλατφόρμας συναλλαγών Pocket Option [Gruzin - ჯიბის ოფციონის სავაჭრო პლატფორმის მიმოხილვა [Danish - Anmeldelse af Pocket Option handelsplatform [[डोगरी ḍogrī - जेब विकल्प व्यापार मंच समीक्षा ]] [Zulu - Ukubuyekezwa kwesikhulumi se-Pocket Option [ivrit - סקירת פלטפורמת המסחר של Pocket Option [idish - Pocket Option טריידינג פּלאַטפאָרמע אָפּשאַצונג [indones - Tinjauan platform perdagangan Pocket Option [irland - Athbhreithniú ardán trádála Pocket Option [island - Pocket Option viðskiptavettvangur endurskoðun [ispan - Revisión de la plataforma de comercio de opciones de bolsillo [ital - Recensione della piattaforma di trading Pocket Option [yoruba - Apo Aṣayan iṣowo Syeed awotẹlẹ [kazah - Pocket Option сауда платформасын шолу [kannada - ಪಾಕೆಟ್ ಆಯ್ಕೆ ವ್ಯಾಪಾರ ವೇದಿಕೆಯ ವಿಮರ್ಶೆ [katalan -Revisió de la plataforma comercial de Pocket Option [kechua - Pocket Option qhatuy plataforma qhaway [kyrgiz- Pocket Option соода платформасын карап чыгуу [china trad -袖珍期權交易平台評論 [china pro - Pocket Option 交易平台评测 [konkany - पॉकेट ऑप्शन ट्रेडिंग प्लॅटफॉर्म नियाळ [korea - Pocket Option 거래 플랫폼 검토 [korsikan - Revisione di a piattaforma di cummerciale Pocket Option [kosa - Uphononongo lweqonga lokurhweba lwePocket Option [kreol - Revizyon platfòm komès Opsyon pòch [kurd kurman -Nirxandina platforma bazirganiyê ya Vebijarka Pocket [kuard sorany -پێداچوونەوە بە پلاتفۆرمی بازرگانی بژاردەی گیرفان [kxmer -ការពិនិត្យឡើងវិញនូវវេទិកាពាណិជ្ជកម្ម Pocket Option [laos -ການທົບທວນຄືນເວທີການຄ້າ Pocket Option [latyshs -Pocket Option tirdzniecības platformas apskats [litov -Pocket Option prekybos platformos apžvalga [luxembur -Pocket Option Handelsplattform Bewäertung [maythili -पॉकेट ऑप्शन ट्रेडिंग प्लेटफॉर्म समीक्षा [macedons -Преглед на платформата за тргување со џебна опција [malagas - Pocket Option Trading Platform Review [malaysk - Kajian semula platform dagangan Pocket Option ]][malayalam -പോക്കറ്റ് ഓപ്ഷൻ ട്രേഡിംഗ് പ്ലാറ്റ്ഫോം അവലോകനം [maldivs -ޕޮކެޓް އޮޕްޝަން ޓްރޭޑިންގ ޕްލެޓްފޯމް ރިވިއު ކުރުން [malta -Reviżjoni tal-pjattaforma tal-kummerċ Pocket Option [maory -Pocket Option te arotake turanga hokohoko [marathi -पॉकेट ऑप्शन ट्रेडिंग प्लॅटफॉर्म पुनरावलोकन [mizo -Pocket Option hmanga sumdawnna platform thlirletna [mongol -Pocket Option худалдааны платформын тойм [deuchland -Überprüfung der Handelsplattform Pocket Option [niderland -Beoordeling van het handelsplatform van Pocket Option [norveg -Pocket Option handelsplattform gjennomgang [persid -بررسی پلت فرم معاملاتی گزینه جیبی [polsk -Recenzja platformy transakcyjnej Pocket Option [port -Revisão da plataforma de negociação Pocket Option [pushtu -د پاکټ اختیار سوداګرۍ پلیټ فارم بیاکتنه [ruanda -Isubiramo ryubucuruzi bwumufuka gusubiramo [rumynsk -Revizuirea platformei de tranzacționare Pocket Option Pocket Option обзор торговой платформы [[samoa -Pocket Option trading platform iloiloga [[serb -Рецензија платформе за трговање џепним опцијама [[sesoto -Tlhahlobo ea sethala sa khoebo sa Pocket Option [[sinagal -පොකට් ඔප්ෂන් වෙළඳ වේදිකා සමාලෝචනය [[sidxi -پاڪيٽ آپشن واپاري پليٽ فارم جو جائزو [[slovac -Recenzia obchodnej platformy Pocket Option [[sloven -Pregled trgovalne platforme Pocket Option [[somaly -Pocket Option platform trading review [[suaxili -Mapitio ya jukwaa la Pocket Option [[sundan -Tinjauan platform dagang Pocket Option [[tadgik -Баррасии платформаи савдои Pocket Option [[tay-การตรวจสอบแพลตฟอร์มการซื้อขาย Pocket Option [[tamyl -பாக்கெட் ஆப்ஷன் டிரேடிங் பிளாட்ஃபார்ம் விமர்சனம் [[tsonga -Ndzavisiso wa pulatifomo ya mabindzu ya Pocket Option [[turkish -Pocket Option ticaret platformu incelemesi [[turkmen -Jübi opsiýasynyň söwda platformasyna syn [[uzbek -Pocket Option savdo platformasi sharhi [[ukr -Pocket Option огляд торгової платформи [[urdu -پاکٹ آپشن ٹریڈنگ پلیٹ فارم کا جائزہ [[philipin -Pagsusuri sa platform ng kalakalan sa Pocket Option [[finsk -Pocket Option -kaupankäyntialustojen arvostelu [[france -Examen de la plateforme de trading Pocket Option [[friz -Pocket Option hannelsplatfoarm resinsje [[xausa -Bita na dandalin ciniki na zaɓin Aljihu [[xindy -पॉकेट ऑप्शन ट्रेडिंग प्लेटफॉर्म की समीक्षा [[xmong -Pocket Option trading platform tshuaj xyuas [[xorvat - Recenzija platforme za trgovanje džepnim opcijama [[chvi -Pocket Option aguadi atenae nhwehwɛmu [[cheva -Kuwunika kwa nsanja ya Pocket Option [[cheshsky -Recenze obchodní platformy Pocket Option [[shved -recension av Pocket Option handelsplattform [[shona -Pocket Option yekutengesa chikuva ongororo [[shotland -Lèirmheas àrd-ùrlar malairt Pocket Option [[eve -Pocket Option asitsatsa ƒe mɔnu ƒe numetoto [[eston -Pocket Option kauplemisplatvormi ülevaade [[javan -Tinjauan platform dagang Pocket Option [[japan -ポケットオプション取引プラットフォームレビュー